Viber - Komunikator lepszy niż Skype
Viber to bezpłatny i wieloplatformowy komunikator VoIP do prowadzenia rozmów głosowych i wideokonferencji, który umożliwia jednocześnie przesyłanie wiadomości tekstowych i plików graficznych. Viber stanowi idealną alternatywę dla najpopularniejszego dotychczas komunikatora głosowego – Skype. Viber charakteryzuje się również szybkością działania i niewielkim zużyciem pamięci oraz procesora. Viber został po raz pierwszy zaprezentowany do użytku w dniu 2 grudnia 2010 roku przez Viber Media (Rakuten Inc.). Ośrodki rozwijające komunikator Viber znajdują się na Cyprze, w Las Vegas w USA, w Izraelu i na Białorusi. Firma tworząca Viber została założona przez Talmon'a Marco oraz Igor'a Megzinik'a, Sani Maroli i Ofer'a Smocha. Firma pierwotnie powstała w Izraelu i USA, ale została przeniesiona na Białoruś celem znacznego obniżenia kosztów funkcjonowania. Firma Viber formalnie zarejestrowana jest na Cyprze i tam ma swoją siedzibę. Vibera w rodzinie Rakuten Inc. - powitał prezes Hiroshi Mikitani - założyciel i szef firmy od 1997 roku.
Na Viberze znajdziemy standardową możliwość wymiany wiadomości tekstowych, czaty grupowe (do 100 osób naraz), możliwość dzielenia się zdjęciami, notatkami głosowymi, lokalizacją, naklejkami czy emotikonami. Jeżeli komuś przyjdzie wykonać bezpłatną rozmowę audio z innym użytkownikiem Vibera, można być pewnym, że jakość rozmowy będzie na najwyższym poziomie. Chcąc natomiast wykonać połączenie na dowolny numer niebędący w sieci Viber należy wykupić poprzez płatności wewnątrz aplikacji środki ViberOut, co zwykle jest za minutę połączenia nieco tańsze niż z pomocą Skype'a.
Plusem i sporą przewagą nad Skype'em jest możliwość doładowania za pomocą płatności przypiętych do konta. Kilka kliknięć tak jak przy klasycznym zakupie aplikacji i po chwili mamy dodatkowe środki. Cały proces jest banalnie prosty i w tym miejscu należy się Viberowi spory plus. Viber to przede wszystkim rozmowy głosowe, które dzięki możliwości prowadzenia poprzez Wi-Fi mogą być zupełnie darmowe, a zarazem w jakości HD. Zaletą jest moduł szybkiej odpowiedzi, pozwalający na ekspresowe odpowiadania na wiadomości znajomych. Same wiadomości mogą zawierać emotikony, a nawet zdjęcia i filmy zawarte w galerii urządzenia mobilnego. Możliwe jest również udostępnianie innym swojej własnej lokalizacji. Komunikator obsługuje powiadomienia w trybie push, dzięki czemu nie wpływa znacząco na czas pracy urządzenia.
Viber to cieszący się coraz większą popularnością komunikator internetowy, będący konkurentem dla Skype'a i WhatsApp'a. Jego użytkownicy mogą wysyłać pomiędzy sobą wiadomości tekstowe, udostępniać zdjęcia, a także prowadzić rozmowy głosowe oraz wideorozmowy. Aplikacja bazuje na protokole VoIP i stworzona została jako darmowa alternatywa dla standardowych sposobów komunikacji przy użyciu telefonów komórkowych czy smartfonów. Charakteryzuje się ona prostym oraz przejrzystym interfejsem graficznym, umożliwiając użytkownikowi prowadzenie rozmów tekstowych, głosowych czy też wideo. Viber stworzony został w 2010 roku i w początkowej fazie dostępny był jedynie dla iPhone'ów. Aktualnie, a jesień 2014 roku skupia on wokół siebie ponad 400 milionów użytkowników na całym świecie i dostępny jest dla komputerów z systemem Windows oraz Mac OS, a także urządzeń pracujących pod kontrolą Androida, BlackBerry OS, iOSa, Symbiana, Series 40, Bada, Linux oraz Windows Phone'a.
Korzystanie z komunikatora przypomina w znacznym stopniu używanie standardowego telefonu. Nawiązywanie połączeń pomiędzy użytkownikami nie odbywa się z wykorzystaniem nazw kont (jak np. w Skype) a przy użyciu prawdziwych numerów telefonów, które użyte zostały podczas tworzenia i aktywacji własnego profilu. Przykładowo przy użyciu Viber'a komunikować możemy się zgodnie z schematami komputer-komputer, komputer-telefon, telefon-telefon, a wszystko co jest wymagane to połączenie internetowe (np. WiFi czy 3G). Aplikacja potrafi synchronizować przesyłane treści pomiędzy wersją mobilną i desktopową. W maju 2013 roku aplikacja Viber przekroczyła poziom 200 milionów użytkowników, a latem 2014 roku 400 milionów. W połowie grudnia 2013 roku Viber zaprezentował także płatną usługę – Viber Out, czyli opcję wykonywania połączeń głosowych do użytkowników sieci GSM za niewielką opłatą.
Na prawie miliard dolarów wyceniona została transakcja przejęcia jednego z wiodących, choć wcale jeszcze nie największego multiplatformowego komunikatora na rynku. Viber, popularny szczególnie w Afryce i na Bliskim Wschodzie, został w dniu 14 luty 2014 roku kupiony przez japońskiego giganta – firmę Rakuten. Cel Japończyków, biorących udział w pierwszym tak głośnym przedsięwzięciu w tym segmencie rynku, jest w teorii dość prosty. Po latach działań na własnym rynku, w branży e-commerce oraz innych usług internetowych, firma zdecydowała się na ekspansję poza Japonię, od 2005 roku kolejno przejmując i rozwijając lokalne firmy o podobnym profilu. Ich łupem padł m.in. Play.com (25 milionów dolarów), Kobo (315 milionów), Viki (200 milionów), amerykański Buy.com czy niemiecka Tradoria, a swoje udziały ma także m.in. w serwisie Pinterest. Viber i jego użytkownicy mają pomóc w natychmiastowym wejściu na rynek wieloplatformowych komunikatorów i docelowo stanie się jednym z największych lub nawet największym graczem w branży usług internetowych.
Rakuten Inc. |
Biorąc pod uwagę liczbę użytkowników Vibera – w momencie sprzedaży było to około 300 milionów – oraz dokładną wartość transakcji, Rakuten musiał zapłacić za pojedynczego użytkownika około 3 dolarów. Niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przejęcie Instagrama przez Facebok kosztowało drugą z tych firm około 28 dolarów za użytkownika, a przy transakcji Skype-Microsoft, jeden użytkownik był wart około 14,70 dolarów. Oczywiście po raz kolejny nie jest to przejęcie ze względu na chęć szybkiego zwiększenia dochodów. Viber, podobnie jak większość tego typu aplikacji, znajdował się do niedawna jedynie na etapie zastanawiania się, w jaki sposób można zarabiać na swojej ofercie. Odpowiedzią okazały się wirtualne „naklejki”, które można było po zakupie przesyłać do innych użytkowników. Choć może się wydawać to dość banalnym pomysłem, konkurencja Vibera zwłaszcza na rynku azjatyckim – LINE – w pierwszym kwartale 2013 roku zarobiła na nich około 10 milionów funtów. Prawdopodobnie jest to niezbyt wielka kwota jak na koszty utrzymania i rozwoju aplikacji na dłuższą metę, ale jak na dobra całkowicie wirtualne i całkowicie zbędne, jest to bardzo interesujący wynik.
Najważniejszą funkcją Vibera jest to, że tak naprawdę nie trzeba zakładać na nim konta. Naszym identyfikatorem jest numer telefonu komórkowego. Jednocześnie, jeśli zezwolimy aplikacji na dostęp do książki telefonicznej na smartfonie, od razu tworzy nam się lista kontaktów. Pojawiają się na niej wszyscy nasi znajomi, którzy też mają Vibera. Jest to bardzo proste i funkcjonalne rozwiązanie. Już po kilkunastu sekundach od zainstalowania można Vibera bez problemu używać. Instalacja na komputerze stacjonarnym jest tak samo prosta, jak na smartfonach. Na początku Viber pyta się nas, czy mamy go już na telefonie. Jeśli odpowiemy twierdząco i podamy nasz numer, to po chwili otrzymamy kod aktywujący, który trzeba wpisać w odpowiednie okno.
Twórcy Vibera zapewniają, że był, jest i zawsze będzie wolny od reklam. Może nie jest to kluczowa informacja, bo wielu użytkowników już się przyzwyczaiło do niewielkich okienek, w których producenci polecają nam swoje produkty, ale na pewno jest to powód do radości. Viber, który już depcze po piętach konkurencji typu Skype, dopiero wchodzi na rynek desktopów, więc coraz więcej osób może skierować swój wzrok właśnie na niego. Poza tym, jeśli nasza słuchawka łączy się z siecią, to cały czas jesteśmy dostępni, nie musimy specjalnie logować się do komputera ani sieci. Coraz więcej ludzi nawet całkowicie rezygnuje ze Skype'a na rzecz Viber'a. Doceniają jego prostotę i łatwość z użytkowania, gdyż aplikacja nie jest przesączona niepotrzebnymi funkcjami i dodatkami. Ma służyć do komunikowania się ze znajomymi i robi to świetnie.
Minuta połączenia przez Viber to tylko ~250 kB danych wedle statystyki z Watchdog’a przed i po minutowym połączeniu. Zostaje prosta matematyka: pakiet 250 MB wystarczy na około 1000 minut rozmowy, 1 GB = 4000 minut rozmowy. W przypadku Skype, przy połączeniach na komórki i numery stacjonarne zużywamy około 1 MB danych na każdą minutę połączenia czyli cztery razy więcej. Dźwięk jest zwykle czystszy niż przy normalnym połączeniu, które wykonujemy przez sieć komórkową. Połączenie poprzez Wi-Fi nie różni się standardem od wykonanego poprzez dostęp mobilny do Internetu w sieciach telefonii komórkowej 3G/4G. Sygnał ma 3 wskaźniki mówiące o spodziewanej jakości dźwięku zależnej od zasięgu sieci: zielony (najlepszy), pomarańczowy (średni) i czerwony (słaby). Do wiadomości można załączyć zdjęcie oraz coś, co niektórych zainteresuje: lokalizację GPS razem z mapą, o czym w całkiem fajny sposób aplikacja informuje nas podczas pierwszego uruchomienia.
Dzięki aplikacji Viber wszyscy na świecie mogą pozostać w kontakcie. Łatwo i za darmo. Viber ma już ponad 400 milionów użytkowników, którzy dzwonią oraz wysyłają wiadomości tekstowe, wiadomości wideo i zdjęcia na całym świecie, przez sieć Wifi lub 3G - za darmo. Viber Out pozwala tanio dzwonić, na telefony komórkowe i stacjonarne, do osób nieużywających aplikacji Viber. Z Viber'a można korzystać na różnych smartfonach i platformach. Viber działa na tabletach z systemem Android i został zoptymalizowany pod ich kątem. Używaj Vibera równocześnie na tablecie i telefonie. W Viberze Twój numer telefonu jest równocześnie nazwą użytkownika. Aplikacja synchronizuje się z listą kontaktów na Twoim telefonie i automatycznie znajduje osoby, które również korzystają z Vibera. Od wersji Viber 5.0 możesz prowadzić rozmowy wideo z innymi użytkownikami aplikacji Viber z większości urządzeń z systemem Android 4.0 lub nowszym. Możesz również przekierowywać rozmowy pomiędzy aplikacją Viber na urządzeniu mobilnym i Viber Desktop!
• Bądź w kontakcie ze znajomymi z całego świata,
• Możliwość wysyłania grupowych wiadomości,
• Dzwoń za darmo w jakości HD,
• Udostępnianie zdjęć, wiadomości wideo, wiadomości głosowe, lokalizacja, naklejki i emotikony,
• Twórz grupy obejmujące do 100 kontaktów,
• Pobieraj naklejki ze Sklep z naklejkami i baw się, wysyłając wiadomości,
• Możliwość sortowania i reorganizacji naklejek,
• Powiadomienia push zagwarantują, że nigdy nie przegapisz rozmowy, ani wiadomości, nawet gdy Viber będzie wyłączony,
• Integracja z listą kontaktów na urządzeniu, na potrzeby wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości,
• Możliwość zainstalowania aplikacji Viber Desktop na komputerze z systemem Windows oraz na komputerze Mac,
• Możliwość dodawania znaczników czasu, zdjęć przy osobach kontaktowych,
• Włączenie informacji o tym, kto ze znajomych dołączył do aplikacji,
• Nie trzeba się rejestrować, ustawiać haseł, ani robić żadnych innych utrudniających życie rzeczy...
Wszystkie dane, wiadomości tekstowe, zdjęcia, pliki wideo przepływające przez Viber są szyfrowane na platformach Viber dla iOS, Viber dla Androida, Viber dla Windows 8 oraz Viber dla Windows Phone 8. Z Viberem twoje dane są bezpieczne, przesyłane w postaci zaszyfrowanej. Pozwala to na utrzymywanie poufności przesyłanych danych, chociaż na początku działalności Vibera, jedynie wiadomości tekstowe były szyfrowane. Wszelkie poprawki i aktualizacje w pierwszej kolejności dokonywane są na platformę ANdroid jako najpopularniejszą, potem na iOS, a dopiero potem na pozostałe mnie popularne platformy. Dane przesyłane przechodzą bądź są czasowo przechowywane na Amazon web service of Viber.
Viber podobnie jak inne niekontrolowane przez autorytarne rządy środki komunikacji bywa blokowany przez telefonie reżymów, takich jak Arabia Saudyjska, jednak deweloperzy Vibera dostarczają technologii dzięki której coraz łatwiej Viberowi omijać blokady ze strony telekomów. Talmon Marco twierdzi, że nigdy kluczy szyfrujących nie udostępniał żadnemu rządowi ani organizacjom państwowych służb specjalnych. Przykładowo w Arabii Saudyjskiej z komunikatorów jedynie Viber był i jest banowany z uwagi na nieudostępnianie rządowi kluczy szyfrujących przesyłane treści. Skype i WhatsApp nie miały problemów, a zatem wszyscy domyślą się co to oznacza.
Dostępny w następujących językach: arabski, chiński (SP), chiński (TR), chorwacki, czeski, duński, fiński, francuski, grecki, hebrajski, hindi, hiszpański, indonezyjski, japoński , kataloński, koreański, malajski, holenderski, niemiecki, norweski, polski, portugalski (BR), portugalski (PT), rosyjski, rumuński, słowacki, szwedzki, tagalski, tajski, turecki, ukraiński, węgierski, wietnamski, włoski... Dziennie przybywa 0,5 miliona użytkowników...
Aplikacja Viber jest bezpłatna i wolna od reklam.
Viber ceni Twoją prywatność.
Viber dostępny jest także na komputery z Linuksem.
Aby móc korzystać z komunikatora Viber, należy posiadać internet stacjonarny lub mobilny oraz własny numer telefonu komórkowego, który wymagany jest podczas logowania. Do aktywacji konta użytkownika na komputerze wymagana jest uprzednia instalacja komunikatora na telefonie.
Viber potrzebuje i musisz mieć na komórce vibera aby zainstalował się na desktop. jak nie masz komórki obsługującej system to pa pa ...
OdpowiedzUsuń