czwartek, 9 października 2014

Linux 3.17 - Kernel wspiera graczy

Kernel Linux 3.17 - Usprawnienia w systemach linuksowych


Nowy kernel czyli jądro Linuksa pieszczotliwie przez użytkowników zwane "jajkiem" lub "jajem" dostępne jest dla wszystkich chętnych, zadowoli szczególnie konsolowych graczy. 

Linus Torvalds w dniu 5 października 2014 roku zamknął prace nad jądrem Linuksa 3.17. Towarzysząca temu wiadomość na liście dyskusyjnej linux-kernel jest oszczędna w słowach, a nowe wydanie kernela przynosi sporo zmian, przydatnych zarówno dla desktopowych użytkowników Linuksa, jak i tych, którzy wykorzystują go w sprzęcie wbudowanym, mobilnym i na serwerach. 

Linux kernel logo
Linuksowe jądro 3.17 to sporo istotnych zmian dla ludzi, którzy na Linuksie grają. Przede wszystkim sporo zmian wprowadzono w module HID, który w pełni obsługuje teraz pady Dualshock 3 (Sixaxis) od Sony, znane przede wszystkim z PS3. Dodano też wsparcie dla pada z Xboksa One, niestety jednak bez obsługi wibracji. 

Korzystający z otwartego sterownika Radeon DRM posiadacze nowych kart od AMD z serii R9 290 mogą się wreszcie cieszyć sprzętową akceleracją grafiki, wedle pierwszych opinii z zadowalającą wydajnością. Działa też zarządzanie energią na kolejnych procesorach graficznych. 

Sporo zmian pojawiło się też w sterowniku nouveau dla GeForce – ale wciąż do grania raczej nie ma sensu go stosować, a jedynie dla prostych zastosowań serwerowych. Dodano pełną obsługę kontrolerów Sony Dualshock 3 (Sixaxis) oraz XBox One (bez obsługi wibracji). Pojawiła się sprzętowa akceleracja karty graficznej AMD Radeon R9 290 oraz poprawiono zarządzanie energią na kartach AMD. Sporo zmian włożono także w sterowniki Nouveau dla kart GeForce. 

Udoskonalono zarządzanie energią i obsługę interfejsu ACPI. Dodano wsparcie dla ACPI 5.1. Ulepszono mechanizm zmiany częstotliwości zegarów oraz usługę hibernacji. Bardzo dużo pracy wykonano w dziedzinie zarządzania energią i obsługi interfejsu ACPI. Aktualizacja przynosi wsparcie ACPI 5.1, ułatwiającego zarządzanie konfiguracjami urządzeń. Ulepszenia dotknęły też mechanizmu skalowania częstotliwości zegarów oraz hibernacji – dzięki wykorzystaniu skompresowanych drzew trie do przechowywania map pamięci znacznemu przyspieszeniu uległ proces wybudzania komputera. 


Warto też wspomnieć o ulepszonym wsparciu dla tabletów graficznych Wacom'a (są teraz traktowane jako normalne urządzenia HID, możliwe są połączenia po Bluetooth) i obsłudze sensora upadku w laptopach Toshiba – pozwala on na bezpieczne wyłączenie twardego dysku, jeśli akurat laptop spada na ziemię. 

Pojawiły się też w jądrze 3.17 sterowniki dla zintegrowanego dźwięku w intelowych czipach Braswell, czyli następców Bay Trail na rynku najtańszych PC. Zadowoleni mogą być też użytkownicy komputerków z tanimi czipsetami ARM, nowe jądro w pełni wspiera Rockchipa RK3288 i AllWinnera A23. 

Profesjonaliści docenią w nowej wersji kernela Linuksa wsparcie dla Xen EFI – można jądro to uruchamiać w domenie zerowej tego hiperwizora przez UEFI. Zaakceptowano sporo łatek dla hiperwizora KVM na procesorach x86, dodających m.in. zagnieżdżanie maszyn wirtualnych i optymalizacje dla starszych procesorów. 

Dodano sporo nowości dla systemów plików F2FS i XFS. Samsung dostarczył ulepszenia dla swojego przyjaznego dla pamięci flash NAND systemu plików F2FS, pojawiły się też kolejne łatki dla XFS – najwyraźniej autorzy tego systemu nie chcą ustąpić twórcom BTRFS w wyścigu do bycia następnym domyślnym linuksowym systemem plików. 

Kernel Linuksa 3.17 to także debiut mechanizmu memfd, który pozwala na szybkie przekazywanie wiadomości po szynie KDBUS, czyli implementacji D-Bus bezpośrednio w jądrze. Samego KDBUS możemy się spodziewać w jądrze 3.19. 

Prace nad kolejnym jądrem 3.18 zaczną się niebawem, po zakończeniu tegorocznego LinuxCon EU. Można się spodziewać w nim m.in. wsparcia dla wykorzystywanego w niektórych dystrybucjach typu Live systemu plików OverlayFS, jak i sporych ulepszeń sterowników graficznych. Póki co, jeśli chcecie sprawdzić nowe jądro w Ubuntu, to gotowe obrazy można znaleźć w PPA – polecamy szczególnie jądra lowlatency. 


Firma Semihalf pomagała w rozwoju jądra Linux 3.17


Firma Semihalf to grupa kilku zdolnych programistów z Krakowa, którzy pomagali w tworzeniu kilku funkcji nowego jądra Linux 3.17. Marcin Wojtas odpowiadał za obsługę wieloportowego, gigabitowego kontrolera Ethernet (tzw. Packet Processor) zawierającego rozbudowane mechanizmy przetwarzania pakietów na ścieżkach TX oraz RX. Napisany przez niego sterownik obsługuje w pełni takie funkcjonalności jak parsowanie i klasyfikacja pakietów (Parser and Classifier), sprzętowe wsparcie do zarządzania buforami pamięci (Buffer Manager), obsługę zewnętrznych i wewnętrznych PHY. Testy wykazały stabilne działanie oraz szybkość transferu bliską 950 Mbps.

Tomasz Nowicki był i nadal jest współodpowiedzialny za wsparcie nowej wersji specyfikacji ACPI 5.1 dla maszyn serwerowych AArch64. Miał za zadanie przeprowadzić inicjalizacje podstawowych subsystemów ACPI w jądrze Linuxa oraz dostosowanie platformowych driverów np. kontrolera przerwań, do nowej metody opisu sprzętu. Równolegle portowaany był moduł odpowiedzialny za poprawne zgłaszanie błędów sprzętowych do OS za pomocą zestawu tablic APEI. 

W trakcie prac nad jądrem Linux 3.16 oraz Linux 3.17 zostało dodane pełne wsparcie dla nowoczesnego układu typu System-on-Chip Armada 375 firmy Marvell opartego na dwóch rdzeniach ARM Cortex-A9.

To nie pierwsze rozwiązania firmy Semihalf, które znalazły się w jądrze Linuksa. Krakowska firma współpracuje także w innych projektach opensource, jak FreeBSD i Open Contrail.

Linki 




=================================

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz