wtorek, 28 maja 2019

Huawei z HongMeng Ark OS i Aptoide

Huawei i system operacyjny Harmony OS - HongMeng Ark OS i Aptoid... 


Ark OS lub Harmony OS – tak nazywa się nowy super Android i super Windows od firmy Huawei, w Chinach znany jako HongMeng OS. Przezorne chińskie szefostwo firmy Huawei już od 2012 roku rozwijało własny system operacyjny na wypadek problemów we współpracy z niestabilnymi politycznie firmami Google czy Microsoftem. W maju 2019 roku przy okazji amerykańskiej wojny na sankcje gospodarcze z Chinami i Rosją dowiedzieliśmy się, że nowy system będzie nazywał się Ark OS, a jego wersja na smartfony znana jest pod kodową nazwą HongMeng OS (Harmony OS). Firma Huawei oferuje już App Gallery, które bez większych problemów pozwalać będzie na pobieranie APK programów bezpośrednio ze strony twórców. Z tego względu akurat argumenty medialnych straszycieli o tym, że firma Huawei rzekomo straci aplikacje i podzieli los Bada OS czy Windows Phone, nie ma sensu. Aptoide to także bardzo dobry niezależny sklep repozytorium z aplikacjami na Androida łatwy do zainstalowania na wszystkich smartfonach z Androidem, nie tylko na Huawei!



W 2019 roku od maja chiński koncern musi przygotować się na przyszłość, w której z powodu jednostronnego zerwania współpracy przez USA nie będzie mógł korzystać z mobilnego Androida z dodatkami od Google. Koniec wykorzystywania platformy Google niesie ze sobą sporo absurdalnych konsekwencji. Największy problem dotyczy rynku smartfonów, gdzie klienci niechętnie patrzą na alternatywy dla Androida czy iOS, więc wejście z własnym OS-em jest trochę ryzykowne aczkolwiek chiński rynek to 1,5 miliarda klientów licząc Chińczyków w diasporach poza Chinami. Trzeba jednak wspomnieć o Sailfish OS, który wciąż utrzymuje się na granicy błędu statystycznego, czy Tizenie, którego spotkamy teraz w, np. Smart TV Samsunga, gdyż nie stały się zbyt popularne z uwagi na małą społeczność programistów zwiazanych z ich mobilnymi systemami operacyjnymi. Sankcje USA są reakcją polityczną rządu USA za to, że w I kwartale 2019 roku, koncern Huawei przegonił w sprzedaży smartfonów wysokiej jakości amerykańską firmę Apple i jej iPhone'ów wychodząc na drugie miejsce rankingu w skali całego świata.

Według chińskich raportów, koncern Huawei będzie stopniowo przechodził na własny system operacyjny, który stopniowo będzie wypierał amerykańskiego Androida z urządzeń mobilnych Huawei, a może i innych firm, które zaczną się solidaryzować z Huawei. Roboczo system w Chinach nazywa się HongMeng OS, a poza Chinami na już doczekał się bardziej wdzięcznej nazwy jak najpierw Ark OS, a potem Harmony OS, ale niewątpliwie to ważna informacja, pokazująca, że firma Huawei wie, co musi zrobić na wypadek wojny z amerykańskimi politykierami. Obecni użytkownicy raczej nie odczują ani tej wojny ani tych nowości, ponieważ sam producent będzie próbował zminimalizować efekty tej wojny handlowej pomiędzy USA, a Chinami. Okazuje się, że firma Huawei była już przygotowany na taki niekorzystny dla niej obrót spraw w biznesach z firmami z USA. Huawei zabezpieczyła podzespoły na ponad trzy miesiące w przód, mają gotowe zamienniki systemu i sklepu z aplikacjami, co oznacza, że dobrze robić zapasy, a także słusznym jest zawsze mieć w zapasie alternatywne możliwości i scenariusze.


HongMeng OS/Ark OS/Harmony OS to zarejestrowane już przez Huawei nazwy nowego systemu operacyjnego. Prezes wielkiej chińskiej firmy Huawei już w listopadzie 2018 roku informował, że firma Huawei prowadzi pracę nad alternatywą dla systemu operacyjnego Androida. Zważywszy na ówczesną coraz bardziej gorącą atmosferę na linii Pekin – Waszyngton oraz preparowane wobec firmy Huawei oskarżenia o szpiegostwo (na które ciągle nie ma dowodów), producent możliwie jak najlepiej przygotowywał się na najgorsze scenariusze. W zasadzie dysponując ogromnym budżetem i już rozbudowanym know-how, może spróbować swoich sił w pojedynkę i wprowadzić trzeci system, który może zapełnić lukę wśród tych, dla których produkty Apple są zbyt drogie, a Android ciągle sprawiał niezadowolenie.

W maju 2019, zaraz po ogłoszeniu amerykańskiego embargo na Androida i produkty Google dla Huawei, na terenie Unii Europejskiej Chińczycy zarejestrowali nowe znaki towarowe: Huawei Ark OS, Huawei Ark, Ark i Ark OS. Zapewne w najbliższej przyszłości poznamy pierwsze urządzenia od firmy Huawei z nową platformą. Od strony samego interfejsu zapewne niczym nie będą różnić się względem już oferowanych telefonów, ponieważ na pewno producent postawi w nich na dobrze znaną nakładkę EMUI. Z kolei w temacie aplikacji najpewniej zapewnią wsparcie dla tych samych pakietów APK, co w przypadku Androida, więc użytkownicy nie będą musieli martwić się o braki w programach na sprzęcie Huawei.

W sumie na razie nikt nie wie, jak ta sytuacja z amerykańską wojną gospodarczą przeciwko Huawei się rozwinie. Warto jednak pamiętać, że firma Huawei to tak ogromny koncern, że w zasadzie stał się samowystarczalny pod wieloma względami i nawet bez Androida dadzą sobie radę, tak samo jak bez wielu innych rzeczy pochodzących z USA. Na razie całkiem dobrą wiadomością dla Chińczyków jest pozwolenie na korzystanie z AOSP (Android Open Source Project), który nie podlega pod rządowe restrykcje USA. Producent z Chin świetnie rozwinął swoje układy Kirin, które z SoC około przeciętnej, stały się naprawdę udane, a do tego mogą liczyć na ewentualną pomoc ze strony Mediateka. Chiny są poza tym gotowe na przestawienie się na produkcję własną, Ojczyźnianą, na wypadek jakiejkolwiek wojny, zatem niezwłocznie wdrożą liczne własne rozwiązania także w dziedzinie zaawansowanych technologii.



Firma Huawei z Shenzhen w Chinach zarejestrowała w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej nazwę ARK. Precyzyjnie, koncern Huawei zabezpieczył cztery warianty nazwy: ARK, ARK OS, HUAWEI ARK i HUAWEI ARK OS. Jak można zobaczyć, dokumenty przedsiębiorstwo złożyło w dniu 24 maja 2019 roku czyli cztery dni po wycofaniu się amerykańskiego Alphabetu (firma Google'a) ze wspólpracy wskutek sankcji amerykańskiego rządu. Z wniosku nie wynika na sto procent, że chodzi o mobilny system operacyjny, który zastąpi w chińskich smartfonach Androida, ale w jednej z wersji nazwy mamy „OS”. Hongmeng jest terminem roboczym, a Ark jak widać będzie marką handlową systemu operacyjnego Huawei. Zresztą CEO Huawei o przygotowywaniu własnego systemu operacyjnego na smartfony i laptopy mówił już pod koniec 2018 roku, nieoficjalnie wiadomo natomiast, że takie działania przedsiębiorstwo prowadzi prawdopodobnie od 2012 roku. Należy spodziewać się, że jeśli nowy OS powstanie, będzie wizualnie podobny do tego, co dziś widzą posiadacze telefonów z Shenzhen – zapewne zachowa nakładkę EMUI - ale pożyjemy, zobaczymy.

Własny system operacyjny Huawei ma znaleźć zastosowanie nie tylko w smartfonach, ale również tabletach, inteligentnych urządzeniach noszonych, telewizorach i samochodach, czyli podobnie jak Android, który w swej istocie jest mobilnym jadrem systemu Linux, o czym się czasem zapomina. Co więcej, autorski Huawei OS ma być kompatybilny z aplikacjami napisanymi na Zielonego Robota czyli Androida, co znacznie ułatwia sprawę wszystkim stronom. CEO Richard Yu dodaje, że jeśli deweloperzy zdecydują się przepisać nieco kod aplikacji specjalnie z myślą o platformie Huawei, wówczas wydajność całego systemu może wzrosnąć nawet o 60 procent. Przy okazji warto dodać, że producent ma już własny sklep z programami, AppGallery, przez który mógłby dystrybuować aplikacje i aktualizacje. Posiadanie przez Huawei autorskiego systemu operacyjnego potwierdził w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Die Welt” Richard Yu Chengdong, szef mobilnego segmentu chińskiego koncernu.

Możemy spodziewać się, że taka sama nazwa oprogramowania pojawi się również na laptopach. Jeżeli tylko chińska firma Huawei zadba o odpowiednią reklamę Ark OS i będzie pamiętać o zapewnienie rozbudowanej biblioteki z aplikacjami, może na tym kryzysie wyjść, paradoksalnie, jeszcze silniejsze. Mamy nadzieję, że wkrótce zobaczymy, nad czym tak intensywnie pracowali Chińczycy i jak to działa. Inna sprawa, że nadal nie wiadomo, czy przypadkiem USA nie cofnie jeszcze zakazów wobec firmy Huawei, ale każdy poradzi Chińczykom aby jednak na wszelki wypadek mieli alternatywy dla swoich produktów. Póki co jednak firma boryka się z pewnym problemem, bo co mniej rozgarnięci klienci anulują zamówienia i zwracają smartfony Huawei, przestraszeni medialnym "szoł" i rzekomą wizją braku aktualizacji i wsparcia od Google. A tymczasem wystarczy wejść w przeglądarce swojego smartfona z Androidem na stronę Aptoide (jest wersja polska z pl) i zainstalować ogromną bazę programów społecznościowych na Androida z Aptoide.

Alaa Elshimy, Managing Director & Vice President of Huawei Enterprise Business Group Middle East, zdradził 27 maja 2019 serwisowi TechRadar, że autorski system operacyjny Huawei zostanie udostępniony znacznie wcześniej niż na jesień 2019, bo już w miesiącu czerwcu 2019, zapewne w wersji beta ale stabilnej, najpierw na terytorium Chin. Według oficjalnych zapowiedzi CEO działu urządzeń konsumenckich, ma on działać nie tylko na smartfonach, ale także tabletach, wearables, telewizorach, systemach samochodowych i innych sprzętach. Co jednak najważniejsze, aplikacje napisane na Androida mają być w pełni z nim kompatybilne. 

*Harmony OS 2.0 Beta wydany - grudzień 2020 roku


Stało się i HarmonyOS, po chińsku HongMeng OS - autorski system potężnej firmy Huawei - z początkiem grudnia 2020 roku trafił na smartfony! HarmonyOS to system operacyjny, który rozwijany jest głównie z myślach o urządzeniach tzw. Internetu rzeczy. Przed kilkoma miesiącami, wiosną 2020 roku, Huawei zmienił jednak pod wpływem amerykańskich represji Donalda Trumpa zdanie i ogłosił, że - wbrew wcześniejszym planom firmy - oprogramowanie HarmonyOS trafi na smartfony. HarmonyOS można już od początku grudnia 2020 roku pobrać na pięć  kompatybilnych smartfonów i tabletów! 


Lista wspieranych na ten moment urządzeń obejmuje modele:

Huawei P40;
Huawei P40 Pro;
Huawei Mate 30;
Huawei Mate 30 Pro;
Huawei MatePad Pro. 

HarmonyOS 2.0 w wersji beta został udostępniony w Chinach, a chętni do wzięcia udziału w testach, którzy nie będą zadowoleni z nowego oprogramowania, mogą łatwo powrócić do Androida z EMUI 11. 

HarmonyOS ciężko odróżnić od Androida 

Mimo że pod maską to zupełnie nowe oprogramowanie, system Huaweia i tak współdzieli znaczną część kodu z EMUI. Szczególnie w warstwie wizualnej. HarmonyOS jest w stanie uruchamiać aplikacje pisane z myślą o Androidzie, zatem jest bardzo uniwersalny, więc wielu użytkowników może w ogóle nie odnotować zmian. To jednak nie oznacza, że różnic nie ma wcale. Swego czasu mówiło się, że system HarmonyOS jest lżejszy od Androida, więc może się okazać mniej zasobożerny i bardziej łaskawy dla baterii. 

Autorski system operacyjny jest powszechnie postrzegany jako wspaniałe remedium na problemy, które dotknęły Huaweia przez konflikt z neofaszystowskimi amerykańskimi władzami. Android sam w sobie jest oprogramowaniem otwartoźródłowym i nikt nigdy nie bronił Huaweiowi z niego korzystać. Tym, do czego dostęp Huawei stracił, są komercyjne technologie i rozwiązania z USA, w tym komercyjne aplikacje Google'a, ale są one dość łatwe do zastąpienia, także znacznie lepszymi ofertami, szczególnie w Chinach i państwach Azji. Autorskie oprogramowanie pomoże Huaweiowi w większym stopniu się usamodzielnić oraz łatwiej zapewnić kompatybilność z resztą działającego pod kontrolą HarmonyOS-u ekosystemu. 

Huawei słusznie i ambitnie zamierza uniezależnić się od komercyjnych aplikacji Google. Po utracie dostępu do komercyjnych usług Google, chiński gigant technologiczny rozpoczął rozwój autorskiego systemu operacyjnego Hongmeng, który otrzymał nazwę handlową HarmonyOS. Wiemy już, że trafi on na większość urządzeń firmy Huawei, a także na każdy smartfon na jaki go zechcą inne firmy, nie tylko chińskie. Pierwsi deweloperzy otrzymali w właśnie w grudniu 2020 roku wersję beta oprogramowania, która posłuży do budowy aplikacji na nowy system operacyjny. Według Wang Chenglu - dyrektora oprogramowania Huawei, w 2021 roku na rynku pojawi się ponad 100 milionów urządzeń z preinstalowanym system operacyjnym HarmonyOS 2.0. Co ważne mowa nie tylko o sprzęcie wyprodukowanych bezpośrednio przez Huawei, ale także przez wiele innych firm. 

Huawei podał jaka wersja EMUI opartego na Androidzie musi być zainstalowana na urządzeniach, aby można było zapisać je do programu beta testów. Na grudzień 2020 beta HarmonyOS udostępniana jest jedynie na terytorium Chin Ludowych. Po zarejestrowaniu się na portalu deweloperskim Huawei wybraniu użytkownicy w ciągu 1-2 dni roboczych otrzymają aktualizację OTA, która na ich smartfonach zamieni Androida na HarmonyOS. Co ważne HarmonyOS 2.0 dla smartfonów nadal posiada interfejs użytkownika EMUI, który wygląda niemalże identycznie, jak w wersjach z Androidem. Huawei zaprojektował również specjalne narzędzia programistyczne, które pozwalają na uruchomienie aplikacji z Androida. Oczywiście musim pamiętać, że nie skorzystamy z komercyjnych usług firmy Google, przez co nie każdy program da się uruchomić. 

Huawei pracuje nad kilkoma wersjami systemu operacyjnego Hongmeng OS. Trafi on do szerokiego spektrum urządzeń. Harmony OS znajdziemy bowiem na telewizorach, sprzęcie smarthome, a nawet w samochodach, także tych autonomicznych. Pierwszym smartfonem, który otrzyma aktualizację będzie używany przez ludzi ze środowisk wolnościowych Mate 40 Pro! 

Aptoide na Huawei 


Niezależny sklep z aplikacjami na Androida i z aktualizacjami: 

https://pl.aptoide.com/

Angielska wersja sklepu Aptoide: 

https://www.aptoide.com/en/home

Wchodzimy z wyszukiwarki smartfona, instalujemy wedle instrukcji i cieszymy się niezależnością, nie tylko na smarfonach Huawei, ale także na każdym smartfonie i urządzeniu z Androidem. Aptoide posiada w swoich zasobach ponad 900 tysięcy aplikacji na Androida oraz na rok 2019 obsługuje ponad 200 milionów użytkowników lubiących alternatywne i wolnościowe repozytoria oprogramowania. Aptoide może zaspokoić zdecydowaną większość potrzeb użytkowników, a do pobrania dostępne są wszelkie apki, jak Facebook, Instagram, Snapchat, Whatsapp, Google Drive, Google Maps, Messenger, Netflix, Pokemon GO i wiele innych. Aptoide potrafi pozytywnie zaskoczyć – platforma Aptoide umożliwia łatwy dostęp do starszych wersji aplikacji na Androida, które powstały nawet kilku lat temu, a zawsze jak coś nowego nie działa, można wrócić do poprzedniej wersji aplikacji.

Analiza i opinie o Aptoide na maj 2019: 

https://www.gsmmaniak.pl/1007188/aptoide-zamiennik-sklepu-play-dla-huawei-opinia/

* Uzupełniono w grudniu 2020 roku  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz