sobota, 11 października 2014

Steam - Gry na Linux

Steam - Gry na Linux 


Steam – to utworzona w 2003 roku platforma dystrybucji cyfrowej i zarządzania prawami cyfrowymi, system gry wieloosobowej oraz serwis społecznościowy stworzony przez Valve Corporation. Program był dostępny na platformy Windows, PS3, OS X, iOS oraz Android, a w dniu 14 lutego 2013 udostępniono wersję klienta na systemy linuksowe. Według danych ze stycznia 2014 roku z platformy korzysta przynajmniej 75 milionów aktywnych użytkowników. 

Platforma Steam stworzona przez Valve, wraz z wieloma naprawdę ciekawymi grami zawitała na dystrybucjach Linuksowych już jakiś czas temu, z początkiem 2013 roku. Kiedy Steam otworzył swoje podwoje dla gier na dystrybucje systemu operacyjnego Linux, mało kto wróżył sukces temu przedsięwzięciu. Niesłusznie, co pokazuje zresztą tytuł tego newsa - platforma ta ma już ponad siedem setek gier dla miłośników "pingiwna" czy "tux'a". pierwsza, stabilna wersja klienta Steam dla Linuxa, użytkownicy tego systemu dostali "na start" zaledwie 50 tytułów. W ciągu roku, do lutego 2014 ilość gier na pingwina urosła aż o 900%, do ponad 530. 


Mylił się też każdy, kto myślał, że głównie będą trafiać tam małe produkcje, tworzone przez niezależne studia choć akurat takie gry to nic złego, a wręcz przeciwnie - czasem są ciekawsze od wysokobudżetowych. Na Steam, owszem, zagościły zarówno mniejsze produkcje, jak też i takie hity jak Borderlands 2, Civilization V, Wastelands 2 czy Goat Simulator. Nie brak również i gier spod znaku Valve, czyli Team Fortress 2, Portal 2, Half-Life 2 i innych. Jak podano 10 października 2014 roku, już 18% wszystkich gier na Steam to produkcje na Linux oraz SteamOS. Aktualnie, na październik 2014 roku jest na te systemy 712 pozycji. Pamiętajmy jednak, że to dopiero preludium do "właściwego" planu Valve - już w tym roku do sklepów trafią "konsolopecety" Steam Machines z zainstalowanyn Linuxem. Wtedy również wersje niektórych największych hitów pojawią się w tym samym czasie dla Windowsa i Linuxa. 


Dzięki platformie Steam wsparcie dla gier na systemy Linuksowe staje się coraz częstsze, a system powoli zaczyna stawać się jednym z rynków gier, w który warto zainwestować poważne pieniądze. Na Linuksa powstaje Wiedźmin 3, Borderlands: The Pre-Sequel, zapowiedziano także Unreal Tournament. Warto również dodać, że silniki wspierające system Linux to m.in. Unreal Engine 4 i Unity, a wkrótce dołączy do nich CryEngine. Jeśli więc któryś z namiętnych graczy PC-towych będzie rozczarowany zmianami w kolejnym Windowsie, a nie będzie chciał rezygnować z wirtualnej rozrywki,  otrzyma możliwość "bezbolesnego" przejścia na Linuxa, szczególnie jeśli jego ulubione gry już są na Linux dostępne. 

Obsługa Steam jest identyczna jak w przypadku Windows. Jeśli tylko posiadane przez nas gry występują w wersji na Linuksa, pojawią się w odpowiedniej zakładce. Jeśli więc posiadamy już na koncie Steam na przykład Metro: Last Light, nie musimy kupować jej ponownie. Znajdziemy tu między innymi: 

- Europa Universalis IV, 
- Football Manager 2014, 
- Cities in Motion 2, 
- Metro: Last Light, 
- Amnesia, 
- Crusader Kings 2, 
- DOTA 2, 
- Space Hulk, 
- Little Inferno,
- Civilization V,
- Wastelands 2,
- Goat Simulator, 
- Shank. 
- Half-Life, 
- Penumbra: Overtorture, 
- Serious Sam 3, 
- Team Fortress 2,
- Borderlands 2,
- Stronghold 3 (Twierdza 3), ... 

Na Steam od wiosny 2014 roku szykują się niemałe zmiany związane z nową polityką Valve. Nie tak dawno twórcy m.in. serii Half-Life zapowiedzieli zamknięcie usługi Steam Greenlight, by w jego miejsce udostępnić coś nowego. Okazuje się, że Valve chce oddać możliwość samodzielnego publikowania gier na ich platformie. Twórcy mają otrzymać specjalne narzędzia, by przyspieszyć premierę swojej produkcji na Steam. Takie rozwiązanie było do przewidzenia po niedawnym wprowadzeniu systemu samodzielnego tworzenia promocji dla wydawców i twórców. Systemy z pingwinkiem mogą być przyszłością gamingu i należy spodziewać się przeniesienia większości gier na Linux/Steam OS. Firma przygotowuje konwersję Counter Strike: Global Offensive dla Linuksa. Valve zarabia dobrze na grach sprzedawanych przez Steam, który mimo wysokich cen gier w Europie cieszy się bardzo dużą popularnością, szczególnie w Zachodniej Europie. 

SteamOS - Linux dla graczy 


SteamOS – to system operacyjny oparty na jądrze Linux. Pierwsza wersja beta, nosząca nazwę kodową Alchemist 1.0, została udostępniona 13 grudnia 2013. Rozwojem systemu zajmuje się Valve Corporation. Docelowo przeznaczony jest na urządzenia typu Steam Machine, ale możliwe jest także zainstalowanie go na komputerach osobistych. SteamOS jest przeznaczony przede wszystkim do uruchamiania gier komputerowych. Został on oparty na dystrybucji Debian (w wersji stabilnej Wheezy), która posłużyła m.in. jako podstawa dystrybucji Ubuntu. Producent zapowiada udostępnienie nowych funkcji takich jak blokada rodzicielska (rodzice będą mogli zablokować dzieciom możliwość grania w gry dla dorosłych) czy strumieniowanie gier z platform Windows oraz OS X, aby zapewnić obsługę gier niekompatybilnych z Linuksem. SteamOS ma dwa domyślne profile pozwalające pracować w domyślnym trybie Big Picture oraz w tradycyjnym pulpicie opartym na środowisku GNOME Shell. Jako że system jest skupiony głównie na grach, wiele domyślnych w Debianie aplikacji zostało usuniętych z podstawowego systemu, jednak Valve zaznacza, że repozytoria są zgodne i można doinstalować dodatkowe pakiety. 

Do tej pory z grami na Linuksie trzeba było kombinować poprzez środowisko WINE, teraz nie jest to już konieczne. 

W sklepie Valve odnajdziemy kilka naprawdę fajnych produkcji w które warto zagrać! Oto kilka przykładowych produkcji, które można wypróbować na Linuksie. 

WIEDŹMIN 2: ZABÓJCY KRÓLÓW

Wiedźmin 2 jest tak naprawdę ciekawą grą, która jest już dostępna dla systemów z rodziny Linux. Przygody Wiedźmina to naprawdę przepiękna baśń, która jest zapewne idealnym konkurentem dla m.in. Assasin’s Creed. 

AMNEZJA: MASZYNA DO ŚWIŃ 

Gra typu survival-horror. Druga część, skupiająca się głównie na kompletnie innym, równie ciekawym wątku fabularnym pokazuje nam, że twórcy gry mają na siebie pomysł. Jak w przypadku pierwszej Amnezji, nasz główny bohater traci pamięć i próbuje odnaleźć się w piekielnym świecie, którego los sam zgotował. Walka z samym sobą, problemy oraz utrata żony czy dzieci – to nazywa się tragedia, a to dopiero początek. 

TO THE MOON

Niewiele jest gier tak unikatowych jak To the Moon. Zachowana w stylistyce retro opowieść o człowieku, która nie jest do końca grą, jednakowoż nie jest również filmem. To interaktywna historia zawierająca w sobie wręcz bombę atomową emocji , która na końcu gry wyciska łzy z naprawdę wielu oczu. 

LEFT 4 DEAD 2 

Świat zarażony nieznanego pochodzenia wirusem zaczął zmieniać ludzi w żywe trupy, które odmiennie do innych takich produkcji – są pełne życia energii i marzą o tym, aby skosztować troszkę waszej świeżej krwi. Podobno jeden z dwóch najlepszych tytułów Co-Op FPS dla systemu Linux. 

PORTAL 2

Pierwsza część gry Valve pokazała nam, jak łatwo stworzyć niesamowitą grę zręcznościową z wplecionymi elementami Sci-Fi, która poza paroma godzinami fajnej zabawy przyniesie nam coś więcej, jak tylko zabawę. Mogę dziś śmiało powiedzieć, że Portal 2 to niesamowita gra, która jest kontynuacją niesamowitej serii jak i wątku fabularnego. Pierwsza część tej gry była i jest jedynie wstępem do świata, który przyjdzie nam zwiedzać w drugiej części gry. 

Strona Steam z grami dla Linuksa

Granie wymaga RAM-u


Warto pamiętać, że nowoczesne gry wymagają szybkiego procesora, dobrej karty graficznej oraz bywają pamięciożerne i nie tylko 4 GB RAM, ale najlepiej więcej, 6, 8, 12 czy 16 GB RAM. Wtedy wszystko chodzi płynnie, szybko, a i z efektami nie ma problemów. Narzekanie, że coś wykłada jak się ma 512 MB do 3 GB RAM jest zupełnie nie na miejscu... 

LINKI 


Wszystkie gry w Steam dostępne na platformę Linux: 

http://store.steampowered.com/browse/linux/

Wybieramy opcję gry, a na dole opcję Steam + Linux:  

http://store.steampowered.com/

====================================

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz