ROSA Desktop

ROSA Desktop - Fresh, Marathon i RELS Helium - Linuksowa Rewolucja


ROSA Laboratory to międzynarodowa firma rozwijająca gamę rozwiązań opartych na Linuksie, w tym kontynuację Mandrivy – swój flagowy produkt. ROSA Desktop to dystrybucja Linuksa ze szczególnie spersonalizowanym nowoczesnym pulpitem KDE zawierającym szereg zmian mających na celu zwiększyć łatwość obsługi środowiska pracy. Inne środowiska jak Gnome czy LXDE taże są dostępne w postaci obrazów ISO do wypalenia na płytach DVD lub pendrive'ach. Firma rozwija także „ROSA Enterprise Linux Server” – edycję ROSA która jest oparta na Red Hat Enterprise Linux. ROSA Lab razem z firmą Mandriva pracowała nad edycją MDV 2011 Hydrogen z KDE, ale z powodu problemów francuskiej firmy Mandriva rozpoczęła pracę nad własną dystrybucją. Oprócz sztandarowego produktu z najnowszym KDE, ROSA Lab wspiera inne środowiska graficzne,  w tym przygotowywane przez coraz liczniejszą społeczność jak Gnome, LXDE, XFCE, E17, Razor-qt, Openbox, WindowMaker, Mate.


ROSA Desktop MARATHON 2012 i kolejne z serii X (X1) to edycje stabilne LTS z długim, 5-letnim wsparciem, idealne dla firm i organizacji potrzebujących dopracowanego oprogramowania. Dystrybucja ROSA posiada wersje na serwery, także odmiany dystrybucji pozwalające pracować w warunkach wymagania wysokiego stopnia bezpieczeństwa danych oraz klauzuli poufności i tajności dla firm i instytucji państwowych, które znane są jako CHROM, KOBALT, NIKIEL. 

ROSA Desktop FRESH 2012 i kolejne z serii R (R1, R2, R3) to edycje z najnowszymi pakietami, aktualizowanymi na bieżąco, polecane dla fanów tego co najnowsze! Od edycji ROSA 2012.1 FRESH R1, rozwijana w systemie ongoing, czyli nie wymaga instalacji kolejnych edycji, aktualizuje się w locie przez update z internetu. 

RELS "Helium" 2012 to ROSA Enterprise Linux Server czyli ROSA jako serwer linuksowy z długoletnim wsparciem LTS trwającym 5 lat dla edycji z listopada 2012 roku. RELS to także pierwszy krok do ROSA Cloud Platform czyli rozwiązań do pracy w chmurze. RELS został stworzony na bazie rozwiązań serwerowych Red Hat Enterprise Linux 6 (RHEL6) z wielką ilością usprawnień i nowatorskich rozwiązań firmy ROSA. 

Jesienią roku 2014 firma ROSA Laboratory rozpoczęła pracę z nową platformą linuksowych rozwiązań oznaczoną jako 2014.1, która po dwóch latach wspierania zastąpi poprzednią serię znaną jako 2012.1. Pierwszym produktem jest odświeżona i przebudowana ROSA Desktop Fresh R4, która ukazała się jesienią, 8 października 2014 roku. Nowa edycja ROSA Fresh wymaga podłączenia nowych repozytoriów i kilku sztuczek, jeśli ktoś chce instalować jako aktualizację przez internet. 

Ludzie odpowiedzialni za dawniejszą dystrybucję Mandriva ciągle przy niej pracują, a kiedy firma sponsorska o nazwie Mandriva z Francji miała przejściowe kłopoty finansowe w latach 2010-2012, ciężar wspierania dystrybucji przejęła międzynarodowa korporacja ROSA Lab, która także wobec problemów organizacyjnych z deweloperami Mandrivy zdecydowała się kontynuować projekt Mandriva 2011 pod nazwą ROSA Desktop 2011. Zatem ROSA 2012 Marathon (LTS) oraz ROSA 2012 Fresh jest logiczną kontynuacją projektu Mandriva 2011, jej ewolucją czy usprawnieniem oraz rozwojem. Z edycji Mandriva 2011 bardzo łatwo było dokonać aktualizacji (upgrade’u) do edycji ROSA 2012 Marathon. Nie było żadnego powodu aby rezygnować z przesiadki na ROSA 2012 Marathon z edycji Mandriva 2011, oprócz oczywiście paru fałszywych i błędnych informacji zamieszczonych w necie przez osoby niedoinformowane czy wręcz nie mające pojęcia o sytuacji związanej z Mandrivą, jej oparciu o technologie ROSA Laboratory i jej naturalną kontynuacją w postaci ROSA Desktop i ROSA Fresh. 

Deweloperzy ROSA Desktop skupili się na usunięciu jak największej ilości błędów jakie zdarzały się we wcześniejszych wersjach dystrybucji Mandriva (w latach 2005-2010), a z tego wyłonił się udoskonalony, zdebugowany i częściowo przepisany od strony programów projekt ROSA Desktop 2011. Napisano ponad milion nowych linii kodu, włącznie z poprawkami. Późniejszy ROSA Marathon 2012 LTS (X1) oraz ROSA Desktop Fresh, w tym R1, R2 (2013), R3 (2014), to skutek uaktualniania i rozwoju dobrze zbudowanego przez ROSA Lab produktu o wcześniejszej nazwie Mandriva, z którego francuska firma Mandriva SA z powodu własnych problemów organizacyjnych i personalnych w zasadzie zrezygnowała. ROSA nie jest zatem w swej istocie tylko międzynarodowym forkiem Mandrivy, a kontynuacją dokonywaną przez specjalistów, którzy nad rozwojem projektu Mandriva kilka lat pracowali i mają w tym spore doświadczenie. 

ROSA Lab najpierw uczestniczyła w stworzeniu edycji Mandriva 2011 Hydrogen, chociaż wielu jej programistów pracowało przy wcześniejszych edycjach Mandrivy (już od 2008 roku), a dopiero potem przeorganizowała, rebrandowała tę edycję w ROSA 2011 Desktop - jako bazę wyjściową dla rozwoju dystrybucji. Dopiero ROSA Marathon 2012 został wydany jako następca i kontynuacja Mandrivy 2011 i oczywiście projekt ten jest dalej kontynuowany. Dzięki ROSA Lab Mandriva uzyskała nowszy, przyjemniejszy wygląd i stała się jeszcze bardziej przyjazna dla użytkownika niźli była dotychczas. Wydanie ROSA 2012 Marathon to edycja o przedłużonym do 5 lat (do 2017 roku) czasie wsparcia, doskonała dla wielu firm i zastosowań biznesowych. W oczywisty sposób, ROSA 2012 Marathon przejęła prawie wszystkich dotychczasowych użytkowników Mandriva Power Pack, zarówno w Europie, jak Rosji, Brazylii, USA, Indiach, Chinach czy Japonii oraz w innych częściach świata. W edycji LTS, o długim wsparciu, ROSA Lab jako kontynuatorka Mandrivy postawiła na stabilność i wydajność oraz bezpieczeństwo danych, co doskonale sprawdza się w praktyce. 

Niektóre technologiczne nowości stworzone przez ROSA Lab, takie jak KLook pozwalają na przeglądanie wszystkich plików w sposób podobny do funkcjonalności znanego z MacOS X QuickLook’a. Oczywiście do takich nowości w interfejsie graficznym trzeba się przyzwyczaić i może to być trudne dla kogoś, kto chce mieć Linuksa z lat 90-tych XX wieku, z mc jako jedynym menadżerem plików, skądinąd bardzo prostym i bardzo dobrym, a z oprogramowania potrzebuje tylko dobrej i szybkiej przeglądarki, w czym Firefox, Chromium (Chrome) oraz Seamonkey znakomicie się sprawdzają. Na cóż wtedy takiemu prostemu użytkownikowi nowoczesny Dolphin z jeszcze bardziej nowoczesnym KLook’iem wyprodukowanym przez ROSA Lab? Funkcjonalny CAD zapewne też nie jest takim osobom na Linuksie potrzebny, nie mówiąc o kilkudziesięciu innych programach inżynierskich czy kosmicznych. 

Rozwój dystrybucji Mandriva 2011, ROSA 2011 Desktop, ROSA 2012 Marathon poszedł w dobrym kierunku, zachowując konwencjonalny paradygmat wyglądu środowiska KDE oraz dodając elementy stosowane na komputerach z dotykowymi ekranami do których użytkownicy wszystkich dystrybucji Linuksa z czasem i tak będą musieli się przyzwyczaić. Hybryda jest nadzwyczaj udana i pozwala jak najłagodniej przejść do nowych generacji urządzeń komputerowych przed którymi zwolennicy forków dla starego sprzętu starają się bronić wszelkimi siłami i sposobami. Trzeba przyznać, że technologie ROSA Lab to jedna z najlepiej przygotowanych do zmian technologicznych aktywności linuksowych. Jeśli ktoś potrzebuje lekkiego środowiska graficznego na ROSA 2012, może łatwo nawet w trybie ulubionej powłoki z dawnych czasów (Alt Ctr F5) ściągnąć sobie któryś z lekkich menadżerów jak: Enlightenment, evilwm, Fluxbox, IceWM, OpenBox, WindowMaker, wmii, LXDE czy XFCE. Metapakiety do prostej instalacji GNOME czy LXDE także są dostępne jako pliki task-gnome czy task-lxde. Ekran logowania użytkownika pozwala na wybór środowiska innego niż KDE o ile zostało tylko zainstalowane.

ROSA 2012 kontynuuje tradycje Mandrivy, która wspierała bardzo wiele języków, zarówno europejskich, jak azjatyckich. FriBidi wspiera języki takie jak arabski, hebrajski czy farsi. Narzędzia dla języków azjatyckich, w tym Hindi czy Sanskrytu są w repozytoriach ROSA Lab. Desktop ROSA Labs jest bardzo funkcjonalny, przyjazny dla użytkownika, intuicyjny, prosty a także bardzo łatwy w konfiguracji dla wszelkich osobistych gustów i guścików. Wszystko to, co Mandriva planowała począwszy od edycji 2010.0 po 2011 ucieleśnia sobą ROSA 2012 Marathon oraz Desktop Fresh oraz ich następcy w postaci ROSA 2014 Desktop. Nowicjuszom na Linuksie warto polecać ROSA 2012 Desktop i następne edycje, gdyż po zainstalowaniu jest całkowicie skonfigurowana i gotowa do pracy. Niewielkie doświadczenie w pracy na Linuksie jest potrzebne, aby pulpit ROSA Desktop wyglądał jak Ubuntu czy Mint przy przynajmniej tej samej wydajności, użyteczności oraz stabilności. Warto także pamiętać, że można użytkować ROSA Desktop zarówno wersji całkowicie Free, w oparciu o wolne oprogramowanie oraz z dodatkami w postaci oprogramowania patentowanego lub komercyjnego. Pakiety są po prostu w odpowiednich repozytoriach, które można wyłączyć i z nich nie korzystać, a wersja Free działa całkiem dobrze.

Nowe pokolenie, nastawione bardziej na rozwój, dysponujące nowocześniejszym sprzętem, już nawet z drugiej dekady XXI wieku, a nie z połowy lat 90-tych XX wieku rzeczywiście potrzebuje rozwoju oprogramowania linuksowego spełniającego nowe wymagania współczesności. Rozumieją to informatycy i inżynierowie nawet w Trzecim Świecie, gdzie miliony ludzi pracuje na maszynach starszych generacji, ale ROSA Lab próbuje zadowolić wszystkich, stąd rozwija zarówno nowoczesne KDE jak i pulpity Gnome czy LXDE. Wśród Polaków oraz Francuzów, którym nie w smak jest siedziba międzynarodowej firmy ROSA Lab akurat w Moskwie, czego główną przyczyną jest paranoiczna rusofobia oparta na historycznych zaszłościach, co oznacza, że nie nadają się ani do tworzenia nowoczesnej dystrybucji Linuksa w międzynarodowym zespole ani do tworzenia międzynarodowych struktur społecznych w internecie. Fobie i kompleksy Napoleona wymagają bardziej leczenia pacjenta w psychiatryku niż dyskutowania o gustach, o czym rozmaite osoby opętane przez rusofobię czy inne fobie zwykle nie chcą słyszeć. 


Rewolucyjny ROSA Desktop 2012 


ROSA Desktop.Fresh 2012 oraz ROSA Desktop Marathon (ROSA Enterprise Desktop X1) to jedna z najciekawszych linuksowych dystrybucji, jakie pojawiły się z początkiem drugiej dekady XXI wieku, zbudowana na bazie Mandrivy 2011, od początku z myślą o pełnym wykorzystaniu możliwości pulpitu KDE. Co najważniejsze, nie jest to zwykła kompilacja pakietów z innych dystrybucji, obrandowanych własną grafiką, jak to jest w wypadku większości linuksowych distro. Deweloperzy z Rosji, Ukrainy, Rumunii, Brazylii i Włoch dodali ponad milion linii kodu do systemu, dodając łatki do KDE (w tym znacznie przyspieszające działanie semantycznego mechanizmu Nepomuk, czy ulepszające pracę ze zdalnymi katalogami), rozbudowując infrastrukturę programistyczną, ulepszając swój menedżer pakietów, integrując pulpit z serwisami społecznościowymi, i dodając specyficzne dla ROSY elementy – launcher SimpleWelcome, moduł prezentacji informacji w porządku chronologicznym TimeFrame, menedżer plików StackFolder, czy bardzo udany odtwarzacz mediów Media Player. Warto też wspomnieć o świetnie działającym KLook - mechanizmie natychmiastowego podglądu większości rozpoznawalnych plików (obrazów, dokumentów, muzyki, dokumentów itd.). 

Zdaniem specjalistów z branży linuksowej, ROSA jest od 2012 roku najlepiej zintegrowaną desktopową dystrybucją Linuksa z pulpitem KDE. Nawet jeśli korzysta się z innych distro, czy wręcz innych systemów operacyjnych, warto ROSĄ się zainteresować. Można ją uruchomić choćby w maszynie wirtualnej, aby tylko zobaczyć, że przyszłość desktopów wcale nie musi polegać na upraszczaniu wszystkiego, co się da, i traktowaniu użytkowników jak nieporadnych małpiszonów – tak jak nakazują trendy z Canonicala, Apple'a czy Microsoftu. Całkiem poważnie wygląda na to, że firma Mandriva SA z Francji w firmie ROSA Lab z siedzibą w Moskwie znalazła godnego kontynuatora dzieła zainicjowanego przez geniusza Linuksa, inżyniera i programistę Gaela Duvala, który nawet chętnie dał kilka rad dla dystrybucji: „mniej gadać, więcej kodu pisać!”. 

Optymistyczny jest fakt, że każdy chętny, kto chce się przyczynić do rozwoju dystrybucji ROSA Desktop może dołączyć do społeczności zajmującej się pracą nad dystrybucją, a także zakładając konto na eksperymentalne i rozwojowe pakiety używać dobrze skompilowanych i poprawionych pakietów oraz oferować je za pomocą niesamowitego narzędzia deweloperskiego jakim jest ABF. Może także poprosić deweloperów o dodanie paczek programów do repozytorium o ile nie ma tam tego, czego poszukuje, a bywa w innych dystrybucjach. Najlepiej jednak przed wyrażeniem takiej prośby dobrze zapoznać się z repozytorium ABF oraz prywatnymi dodatkowymi repozytoriami jakie się tam znajdują, gdyż wszystkiego jest bardzo dużo, a w ostatecznej wersji ROSA Desktop znajduje się to, co jest z oprogramowania najlepsze, chociaż programy zamienne i alternatywne czy mniej funkcjonalne dla tych, którym są potrzebne, także można bez trudu znaleźć.

Na jesień 2014 roku planowana była bardzo unowocześniona edycja dystrybucji ROSA oznaczona jako ROSA Desktop 2014.1 oraz ROSA Fresh 2014.1, która zastępuje poprzednią platformę rozwojową systemu znakowaną wersją z roku 2012.1. W dniu 8 października 2014 wydano edycję ROSA Desktop Fresh R4 (2014.1)... 

Architektura i pulpity 


Architektura: i586, x86_64; 
Środowiska graficzne: KDE, Gnome, LXDE; XFCE, E17, Razor-qt, Openbox, WindowMaker, Mate; 

Wydane edycje ROSA Desktop 


ROSA Desktop 2011 rok 2011, lato; 25 sierpień; 
ROSA Desktop 2011 EE rok 2011, zima; 21 grudnia; (Extended Edition) 
ROSA Marathon 2012 LTS Free rok 2012, wiosna, 10 maj; (ROSA Desktop 2012 Free LTS) 
ROSA Marathon 2012 LTS EE rok 2012, wiosna, 10 maj; (Extended Edition) 
ROSA Marathon 2012 LXDE LTS rok 2012, lato, 20 czerwiec; (Marathon); 
ROSA Marathon 2012 GNOME 2 rok 2012, lato, 7 sierpień; (Marathon); 
ROSA Marathon 2012 RP1 rok 2012, lato, 17 sierpień; (RP1 LTS, Release Pack 1); 
RELS "Helium" 2012 rok 2012, jesień; 12 listopad; (ROSA Enterprise Linux Server) 
ROSA Desktop.Fresh 2012 EE rok 2012, zima, 19 grudzień; (Extended Edition) 

ROSA Desktop Fresh R1 GNOME (2012.1) rok 2013, zima, 12 luty; 
ROSA Marathon RP2 LTS, (Enterprise Desktop X1) rok 2013, wiosna; 18 kwiecień; (Release Pack) 
ROSA Desktop Fresh R1 KDE (2012.1) rok 2013, wiosna; 6 czerwiec; (2012.1)
ROSA Desktop Fresh R1 GNOME 3.8 (2012.1) rok 2013, lato, 18 czerwiec; (R1 z Gnome 3.8) 
ROSA Desktop Fresh R1 LXDE (2012.1) rok 2013, lato, 17 lipca; (R1 z LXDE)  
ROSA Desktop Fresh R2 KDE (2012.1) rok 2013, jesień; 6 grudzień; 
ROSA Desktop Fresh R2 LXDE (2012.1) rok 2013; 30 grudzień; 
ROSA Desktop Fresh GNOME R2 (2012.1) rok 2014; 21 styczeń; 
ROSA Desktop Fresh R3 KDE (2012.1) rok 2014, wiosna; 29 kwiecień; 

ROSA Desktop Fresh R4 KDE (2014.1) rok 2014, jesień, 8 październik;
ROSA Desktop Fresh R5 KDE (2014.1) rok 2014, zima 23 grudzień;
ROSA Desktop Fresh R6 KDE (2014.1) rok 2015,  lato, 16 lipca
ROSA Desktop Fresh R7 KDE (2014.1) rok 2016, zima, 21 styczeń;
ROSA Desktop Fresh R8 KDE (2014.1) UEFI rok 2016, lato, 26 lipca;

PLASMA 5, KDE, LXQT, GNOME - (2016.1) 

ROSA Desktop Fresh R9 Plasma (2016.1) wiosna, 17 kwietnia 2017 


LINKI 


Najnowszy (od wiosny 2017) mirror z iso do pobrania ROSA Fresh R9 (2016.1): 


Strona domowa dystrybucji ROSA Linux: 


Listy mailingowe: 


Forum dyskusyjne anglojęzyczne: 


POLSKOJĘZYCZNE FORUM PRZYJACIÓŁ ROSA DESKTOP: 



Wiki ROSA Linux: 


ABF – Automated Build Farm (dla deweloperów ROSA):


Informacje o Farmie Dystrybucji na Blogu ABF:


Repozytorium ROSA Desktop 2012.1:


ROSA - wydania edycji dystrybucji Marathon i Fresh: 

http://wiki.rosalab.ru/en/index.php/ROSA_Release

Repozytorium abf dla całej dystrybucji ROSA do przeglądania: 

http://abf-downloads.rosalinux.ru/

===================================


2 komentarze:

  1. Obecnie ze względów na przyczyny zewnętrzne, polskie forum pomocy "http://mandriva.org.pl" znajduje się pod adresem:

    http://mdv.org.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń