piątek, 15 marca 2019

Linux Rosa Fresh R11 na 2019 rok

SUPER LINUX ROSA FRESH R11 DESKTOP na 2019 rok 


ROSA Linux zdobywa w Polsce coraz większą popularność wśród fanów niezależnych systemów operacyjnych i OpenSource. Można  spodziewać się, że Desktop Fresh R11, właśnie w dniu 14 marca 2019 roku udostępniona nowa stabilna wersja tej dystrybucji, znacząco zmieni na korzyść popularność tego systemu, jednego z najlepszych dla zwykłych użytkowników komputerów. ROSA LINUX od lat jest jednym z najlepszych linuksowych systemów na desktop domowego komputera, bardzo dopracowanym i pod wieloma względami przewyższającym bardziej popularne systemy z Zachodu. Użytkownicy, którzy już używali Rosa Fresh R10 zapewne zauważyli, że w ramach aktualizacji przeszli na Rosa Fresh R11...

Na łamach oficjalnego bloga projektu, Swietłana Sawieliewa poinformowała o wydaniu ROSA Linux Desktop Fresh R11, nowej wersji systemu, przeznaczonej dla zwolenników świeżych (ale zarazem stabilnych) wersji oprogramowania. Bazuje ona na platformie oznaczonej jako 2016.1, wspieranej aż do 2021 roku. Jednocześnie sygnalizuje ona zbliżający się koniec wsparcia dla poprzednich wydań bazujących na platformie 2014.1, więc jeśli ktoś wciąż z takiej starszej ROSY korzysta, powinien pomyśleć o aktualizacji, a Rosa Fresh R11 akurat świetnie się do tego nadaje.

Linux Rosa Fresh R11 - z popularnym i wygodnym KDE4

ROSA Desktop Fresh R11 


System operacyjny Linux podbija świat! Svetlana Savelyeva w połowie marca 2019 roku poinformowała o wydaniu ROSA Desktop Fresh R11, nowej stabilnej wersji projektu, który tworzy zestaw dystrybucji zorientowanych na komputer domowy.

ROSA jest dystrybucją Linuksa typu Live zbudowaną przez część byłych programistów, którzy pracowali nad sławnym super systemem Mandrake, a potem nad sławetną Mandriva Linux. ROSA Desktop Fresh to odmiana systemu skierowana do grupy entuzjastów, którzy preferują nowe wersje oprogramowania, nowości w Linuksie. ROSA z linii Fresh (Świeży) jest produktem niekomercyjnym i wolnym od opłat. Użyta nazwa „Fresh” oznacza, iż system zawiera świeże wersje pakietów oraz komponentów systemu, porównywalnych do edycji Enterprise. Aktualizacje pozwalają na częste unowocześniania dystrybucji, a pakiety są dobrze wytestowane (świeże stabilne).

Nowe wydanie jest dostępne w czterech wariantach z pulpitami KDE 4, KDE Plasma, LXQt i Xfce. 


Najważniejsze zmiany w tym wydaniu obejmują m.in.:
– zaktualizowane jądro Linux 4.15;
– zaktualizowane pulpity: KDE Plasma 5.14.4.1, LXQt 0.14.0 i Xfce 4.13.2;
– dodano obsługę instalacji systemu na urządzeniach pamięci masowej SSD M.2 i NVME;
– do instalatora ROSA dodano obsługę systemu plików dla dysków flash FfFS;
– ulepszono podsystem graficzny, gdy ROSA jest używany jako system gościa w maszynach wirtualnych opartych na KVM i Hyper-V;
– dodano oprogramowanie do obsługi skanerów Epson;
– system teraz domyślnie tworzy uniwersalny initrd zamiast sprzętowego;
– nowy btrfs-progs 4.19.1 zawiera teraz wsparcie dla algorytmu kompresji zstd;

Rosa Fresh R11 oparta jest na ciągle bardzo dobrej platformie 2016.1, która zgodnie z polityką wydania, będzie wspierana przez kolejne 2 lata, do czasu ukończenia prac nad nową platformą oznaczoną jako 2019.1.

Kernel w dość świeżej jak kilka lat stosowania wersji 4.15 został zbudowany ze źródeł z Ubuntu 18.04, ale nie obyło się bez modyfikacji, sprzyjających szybkości działania desktopowego systemu – m.in. AppArmor został zastąpiony przez SELinuksa, włączono pełne wywłaszczenie, domyślnie włączono scheduler bfq zamiast standardowego cfq. Efekty da się odczuć zarówno w maszynie wirtualnej jak i na metalu, system jest odczuwalnie bardziej responsywny niż to standardowe Ubuntu. Oczywiście jak ktoś chciałby mieć najnowszą (5.0) wersję jądra Linuksa, to może ją znaleźć w repozytoriach i bez problemu zainstalować.

Systemd wciąż pozostaje w starej wersji 230, biblioteka glibc to też wciąż 2.24, zastosowano nieco nowszy kompilator gcc 5.5.0, niecon nowszy serwer X 1.19.6 i faktycznie najnowszą wersję programu rozruchowego grub 2.02. Nic dziwnego, jest to zgodne z polityką producenta, by za bardzo nie modyfikować bazowej platformy do czasu wyraźnego ustabilizowania nowszych wersji. Dzięki temu mamy praktycznie bezawarayjne działanie domyślnego systemu.

Obrazy iso dla maszyn 32 i 64 bitowych można pobrać z portalu: 

http://wiki.rosalab.ru/en/index.php/ROSA_Release#ROSA_Desktop_Fresh_R11

Kernel 5.0 i inne do własnej aktualizacji dostępne tutaj: 

http://abf-downloads.rosalinux.ru/kernels_stable_personal/repository/rosa2016.1/x86_64/


Słowianie potrafią lepiej – ROSA R11 


Podczas gdy od czasu do czasu ekscytujemy się nowymi „kapitalistycznymi linuksami”, tuż za miedzą wolne bastiony zwolenników OpenSource toczą solidną walkę o zdobycie przyczółków. Prawdę mówiąc, nikt nie wie jak to jest naprawdę. Ów sąsiad zza miedzy ma w pogardzie kapitalizmy jakimi się zachłysnęliśmy, co jednak nie wyklucza konsumpcjonizmu. Czy to dobry klimat dla tworzenia niezależnej dystrybucji Linuksa? Firma stojąca za ROSA Linux udowadnia, że dobry i przyjazny dla zwykłych użytkowników Linux jest możliwy.

Linux ROSA to główny spadkobierca i kontynuator koncepcji do której wiele lat temu wciągnęła użytkowników Mandriva Linux, a wcześniej słynny Mandrake Linux. Uściślając, od 2010 roku pozwala na łatwe i przyjemne korzystanie z uroków wolnego oprogramowania, a to za sprawą ukłonów w stronę zwykłego użytkownika i odpowiedniemu rozłożeniu nakładu prac pomiędzy wersjami ROSA Fresh (pulpit dla zwykłego odbiorcy) i całej rodzinie produktów skierowanych dla biznesu i serwerowni (certyfikowany ROSA Kobalt, ROSA Virtualization, ROSA Enterprise Desktop, itp.).

Linux Rosa Fresh R11 - pulpit Plasma

Tak więc po niemal roku (ROSA R10 wydana w grudniu 2017) otrzymaliśmy w połowie marca 2019 roku do rąk nowe wydanie tej zgrabnie poskładanej dystrybucji linuksowej. Czym się wyróżnia ROSA R11 Fresh? To przede wszystkim aktualizacja w obrębie kernela 4.15, który napędza tę wersję. Ułatwiona została instalację systemu na urządzeniach SSD M.2 oraz NVME. W instalatorze dodano wsparcie dla systemu plików FfFS. System poprawnie orientuje się w środowiska wirtualizowanych i stosuje odpowiednie rozwiązania stosu graficznego. Tworzony podczas instalacji initrd jest bardziej uniwersalny i nie tak ściśle związany z naszym sprzętem. Użytkownicy skanerów Epson otrzymali do rąk ułatwienia podczas instalacji sterowników i ogólnej obsługi. Dystrybucja oferuje również Btrfs z kompresją zstd.

Pozostałe zaktualizowane komponenty to Glibc 2.24. Qt 5.11.2, GTK+ 3.22, MESA 18.3.4, LLVM 6, GCC 5. Jeżeli spojrzeć na świeżość oprogramowania w repozytoriach, to znajdziemy tam Firefoksa 65.0.2, Chromium 72.0.3626.121, LibreOffice 6.0.7, RawTherapee 5.5, Darktable 2.4.4, digiKam 5.9.0. Jest zatem całkiem na bieżąco z użytkowym oprogramowaniem. Menedżer pakietów to nadal oczywiście urpmi z solidnymi pakietami rpm.

Wersja Fresh występuje w czterech podstawowych wersjach. Dla ułatwienia instalacji wydano bowiem obrazy zawierające środowiska KDE 4, Plasma 5, Xfce oraz LXQt.

Po zainstalowaniu nowej ROSY zauważymy dla wersji z pulpitem Plazma, jak wiele wysiłku włożono w dopracowanie znanego już z poprzednich wersji motywu graficznego oraz samego środowiska. Nie ograniczono się do zastosowania domyślnej Bryzy, jak to jest w wielu innych dystrybucjach, zadbano o świetną integrację z aplikacjami Gtk – np. Firefox poprawnie wyświetla cień pod swoim oknem, czego brakuje nawet w rozwijanej przez deweloperów Plazmy dystrybucji KDE Neon. Da się zauważyć też znaczne przyspieszenie procesu instalacji i aktualizacji oprogramowania z pakietów RPM. To przede wszystkim zasługa wsparcia dla wielowątkowej kompresji xz w wykorzystywanym tu wciąż RPM 5.

Aktualizując oprogramowanie, to warto zwrócić uwagę na umieszczenie w niewolnych repozytoriach tak przydatnych aplikacji jak SoftMaker FreeOffice, Skype, Telegram (najwyraźniej autorzy nie przejęli się zakazami rosyjskiego Roskomnadzoru) czy Steam z grami. Mówiąc prosto – to dystrybucja, która po kilku minutach od instalacji nadaje się do pracy.

Wszystkie potrzebne informacje i obrazy znajdziemy pod tym adresem: 

http://mirror.rosalab.ru/rosa/rosa2016.1/iso/ROSA.Fresh.R11/

http://wiki.rosalab.ru/en/index.php/ROSA_Release#ROSA_Desktop_Fresh_R11

Zapraszamy do dzielenia się wrażeniami z użytkowania systemu Rosa Fresh R11...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz