piątek, 5 grudnia 2014

Bluetooth 4.2 - Rewolucja bezprzewodowa

Nowy Bluetooth 4.2 - czeka nas rewolucja bezprzewodowa


Bluetooth /ˈbluːtuːθ/ – technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, telefon komórkowy i wieloma innymi. Jest to otwarty standard opisany w specyfikacji IEEE 802.15.1. Jego specyfikacja obejmuje trzy klasy mocy nadawczej 1-3 o zasięgu 100, 10 oraz 1 metra w otwartej przestrzeni. Najczęściej spotykaną klasą jest klasa druga, do 10 metrów. Technologia korzysta z fal radiowych w paśmie ISM 2,4 GHz. Urządzenie umożliwiające wykorzystanie tej technologii to adapter Bluetooth. Bluetooth zawiera patenty, z których można korzystać bezpłatnie w produktach zakwalifikowanych jako zgodne z Bluetooth. Kwalifikacja kosztuje 5-10 tysięcy USD, za to potencjalni klienci-użytkownicy mogą łatwo znaleźć nowy produkt na opublikowanej w tym celu liście. 


Firma Bluetooth Special Interest Group (BSIG) ogłosiła zatwierdzenie nowej specyfikacji interfejsu Bluetooth w wersji 4.2. Transfer ma być szybszy, poziom bezpieczeństwa wyższy, a łączność z internetem w przypadku urządzeń takich jak choćby czujniki i inne inteligentne urządzenia - prostsza. Bluetooth 4.2 wprowadza wiele udogodnień stworzonych z myślą o koncepcji Internet of Things. Wraz z debiutem nowego standardu wprowadzona zostanie obsługa protokołu IPv6 w tzw. inteligentnych urządzeniach. Chodzi tutaj m.in. o żarówki, termostaty i inne czujniki, które będą mogły uzyskać dostęp do sieci bez wymogu korzystania z dodatkowych urządzeń.

Nowa wersja ma też utrudnić śledzenie sprzętu poprzez połączenia Bluetooth. Tym samym nasza obecność nie jest rejestrowana np. w sklepach, w których znajdują się nadajniki Apple iBeacon. Bluetooth 4.2 zużywać ma też mniej energii, a sam transfer jest zdecydowanie szybszy niż w poprzedniej wersji. Według informacji udostępnionych przez Bluetooth Special Interest Group (BSIG) możemy spodziewać się ponad dwu i pół krotnego zwiększenia prędkości. Portal Ars Technica twierdzi, że niektóre nowości mogą być obsługiwane też przez starsze wersje interfejsu, ale w tej chwili nie wiadomo konkretnie, o które funkcje może chodzić. Pierwsze urządzenia z obsługą nowego standardu pojawią się na rynku na początku 2015 roku. 


Nazwa technologii pochodzi od przydomka króla duńskiego Haralda Sinozębego (Blåtand), który około  roku 970 podporządkował sobie Norwegię i tym samym przyczynił się do zjednoczenia rywalizujących plemion z Danii i Norwegii. Podobnie Bluetooth, który został zaprojektowany, aby "zjednoczyć" różne technologie jak: komputery, telefonię komórkową, drukarki, aparaty cyfrowe. Logo Bluetooth łączy znaki alfabetu runicznego Haglaz (H-rune.gif) i Berkanan (Runic letter berkanan.png), będące odpowiednikami liter alfabetu łacińskiego H i B. 

W 1994 roku firma L. M. Ericsson zainteresowała się możliwością łączenia telefonów komórkowych z innymi urządzeniami bez użycia kabla. Wspólnie z czterema innymi firmami (IBM, Intel, Nokia i Toshiba) uformowała BSIG (ang. Bluetooth Special Interest Group) celem standaryzacji bezprzewodowej technologii cechującej się niewielkim zasięgiem, małym poborem prądu, niskim poziomem mocy promieniowanej oraz niską ceną. Pierwotny zamiar wyeliminowania kabli połączeniowych szybko przekształcił się w prace na obszarze bezprzewodowych sieci LAN. Dzięki temu standard stał się bardziej praktyczny i stał się konkurencją dla standardu 802.11. 

W lipcu 1999 Bluetooth SIG opublikowało 1500-stronicową specyfikację pierwszej wersji technologii Bluetooth (Bluetooth V1.0). Wkrótce potem grupa standaryzacyjna IEEE zajmująca się bezprzewodowymi sieciami osobistymi 802.15 przyjęła dokument organizacji SIG jako podstawę dalszych prac. Należy zaznaczyć, że standard grupy BSIG obejmuje kompletny system, od warstwy fizycznej do warstwy aplikacji, natomiast standard IEEE obejmuje tylko warstwę fizyczną i łącza danych. Pomimo że IEEE zatwierdziło pierwszy standard PAN (personal area network), 802.15.1, w 2002 roku, organizacja SIG ciągle pracuje nad jego poprawą. 

Obecnie, na koniec 2014 roku do podłączenia sprzętu do sieci konieczne jest zamontowanie w nim modułu WiFi. Jednak niebawem się to zmieni, gdyż łączność z Internetem zapewnią zupełnie nowe moduły Bluetooth 4.2. Na oficjalnej stronie projektu nie pojawiło się zbyt wiele ciekawych informacji, wiadomo jednak, że moduły te są pozycjonowane jako podzespoły do różnego rodzaju urządzeń podłączonych do sieci nowej generacji, znanej również jako Internet Rzeczy. Twórcy nowego standardu widzą jego zastosowanie przede wszystkim właśnie w tej kategorii sprzętowej, która do 2020 roku ma obejmować 28 miliardów urządzeń. Dlatego projektując nowy standard Bluetooth postawili oni przede wszystkim na zapewnienie małego poboru energii oraz bezpieczeństwa danych znajdujących się w urządzeniu oraz przekazywanych przez nie. W praktyce oznacza to, że beacony nie będą mogły śledzić użytkownika, dopóki on sam nie wyrazi na to zgody, na przykład instalując odpowiednią aplikację. To naprawdę świetna wiadomość, bo w końcu kto chciałby cały czas dostawać powiadomienia dotyczące reklam albo zamówienia od sąsiadów na piwo do swojej lodówki? 

Oprócz tego nowy standard ma cechować się 2,5 razy większą szybkością oraz aż 10 razy większą wielkość pakietu niż poprzednie wersje Bluetooth. Jednak zdecydowanie najważniejsze jest, że Bluetooth 4.2 umożliwi bezpośrednie łączenie się z routerem lub punktem dostępowym bez konieczności korzystania z modułu WiFi. Dzięki temu tworzenie sprzętu do sieci będzie łatwiejsze i tańsze. Dodatkowo jeden moduł łączności bezprzewodowej zajmuje mniej miejsca niż dwa, przez co  możliwe będzie podłączanie do sieci jeszcze mniejszych urządzeń. Rewolucja rozpocznie się już niebawem, bo pierwsze sprzęty z Bluetooth 4.2 mają pojawić się w sklepach już w 2015 roku. Data na 2015 rok nie powinna ulec zmianie, bo standard jest już praktycznie gotowy i czeka tylko na zaimplementowanie go przez producentów różnego rodzaju urządzeń. 

Bluetooth 4.2 ma być „fundamentem dla Internetu Rzeczy”. Możliwość bezpośredniej łączności urządzeń z Internetem usprawniać ma automatykę domową. Żarówki, termostaty, czujniki i inne inteligentne gadżety nie potrzebują bowiem żadnego „pośrednika”, by komunikować się ze sobą lub z całą siecią. Najnowsza wersja umożliwia łączność za pośrednictwem IPV6 i 6LoWPAN. Niestety, przedstawiciele BSIG nie pozostawiają żadnych złudzeń – Bluetooth 4.2 to aktualizacja sprzętowa, a nie software'owa. A to oznacza, że urządzenia wyposażone w moduły starszego typu nie będą w stanie zaoferować pełnej gamy nowych funkcji. Ponadto, biorąc pod uwagę czas, jaki musiał upłynąć, aby najpopularniejszy na świecie system mobilny wprowadził wsparcie dla BT 4.1, na początek masowej rewolucji związanej z nowym standardem pewnie jeszcze poczekamy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz