wtorek, 20 stycznia 2015

Krita - malowanie i grafika rastrowa

Krita - program do malowania dla artystów i do grafiki rastrowej, obróbki zdjęć 


Krita - aplikacja do obróbki grafiki rastrowej pochodząca aktualnie na 2015 rok z Calligra Suite, rozwijana przez społeczność KDE od 1998 roku. Zaprojektowana zarówno jako aplikacja do malowania, jak i edytor zdjęć, Krita jest wolnym oprogramowaniem i jest rozprowadzana na licencji GNU General Public License. Wydanie profesjonalnej wersji aplikacji miało miejsce wraz z wydaniem wersji 1.4.0 pakietu KOffice w dniu 21 czerwca 2005 roku. Wcześniejsze publiczne wersje nazywały się kolejno Krayon oraz KImageShop, ale kwestie prawne spowodowały wybranie nazwy Krita. Krita jest porównywana do takich programów, jak Corel Painter czy Art Rage i dysponuje wieloma ich funkcjami. Wersja stabilna na koniec roku 2014 to Krita 2.8.7 z dnia 3 grudnia 2014 w ramach pakietu Calligra Suite w KDE, wieloplatformowa dla platform Unix, Linux i Windows. 

Krita - skróty klawiszowe opisane na klawiaturze
Krita to darmowe, intuicyjne w obsłudze i rozbudowane narzędzie do malowania obrazów na komputerze. Za pomocą aplikacji możemy również edytować dowolne fotografie cyfrowe. Krita wyposażona została w szereg narzędzi i opcji niezbędnych przy rysowaniu lub malowaniu obrazów. Znajdziemy tutaj pędzle, ołówek, spray, wiadro z farbą i próbnik. Wszystkie te narzędzia malarskie możemy dostosować do własnych preferencji. Krita posiada również możliwość pracy na warstwach, nakładania efektów graficznych i ulepszeń na tworzone obrazy oraz nagrywania makr. Program w pełni obsługuje także tablety graficzne takie jak Wacom, etc. Gotową pracę możemy zapisać do jednego z następujących formatów BMP, JPG, PNG, TIFF, PPM, PGM, PBM, ORA, KRA, XBM i XPM. Krita ma pewne funkcje, których nie ma obecnie GIMP - obsługa CMYK, L*a*b i więcej przestrzeni barw z głębokością od 8 do 32 bitów. Autorzy programu dodali także obsługę dla narzędzi malarskich imitujących malowanie pędzlami z atramentem lub farbami olejnymi, rysowanie kredkami, a nawet symulowanie schnięcia farby. Integracja Krity z pakietem Calligra pozwala m.in. na wstawianie grafik do programu KWord. 

Krita to rozbudowany i wielofunkcyjny program do obróbki grafiki rastrowej na komputerze, przeznaczony przede wszystkim do malowania z użyciem tabletu graficznego, a dzięki interfejsowi Sketch także ekranu dotykowego. Krita jest wolnym oprogramowaniem i rozprowadzanym na licencji GNU General Public License. Aplikacja została zaprojektowana nie tylko jako narzędzie do malowania, ale również do modyfikowania zdjęć cyfrowych. Krita dysponuje ogromną kolekcją różnych narzędzi i funkcji, a także oferuje wygodny i czytelny interfejs użytkownika. W ten sposób możemy stanowić godną konkurencję nawet dla najpopularniejszych edytorów grafiki rastrowej, choć głównym celem jej twórców jest konkurowanie z Corel Painterem. 


Oprócz podstawowych narzędzi malarskich otrzymamy również dostęp do bardziej złożonego zestawu, umożliwiającego manipulowanie płótnem, symulowanie wysychania farby czy rysowanie za pomocą pędzla z tuszem i farbami olejnymi. Krita obsługuje najpopularniejsze formaty graficzne (BMP, JPEG, PNG, RAW, TIFF), umożliwia pracę na warstwach i tworzenie masek oraz gradientów, pozwala pracować z elementami wektorowymi, jak krzywe, a także zawiera mnóstwo przydatnych zestawów filtrów, za pomocą których rozjaśnimy lub odwrócimy obraz albo wyostrzymy i dodamy różne efekty poprawiające jakość naszego dzieła. 

Krita oferuje również dostęp do zaawansowanych narzędzi skalowania i transformacji, złożonych silników pędzli oraz wyboru odpowiedniego koloru i barw. Poza tym modyfikuje metadane w plikach graficznych, wspiera tablety graficzne i umożliwia nagrywanie makr. Bardzo szybko wczytuje pliki graficzne do edytora i obsługuje najnowsze procesory wielordzeniowe. Jest to jedyny znany darmowy program do obróbki grafiki rastrowej z uwzględnieniem profilu kolorów CMYK - bez żadnych przeróbkowych pluginów jak separate+ w GIMPIE. Dodatkowo warto wspomnieć ze Krita to program malarski dla artystów i choć posiada masę opcji znanych z programów do obróbki grafiki to jego główna siłą i przeznaczeniem jest malowanie. Stanowi silną konkurencję dla programów typu Corel Painter, Manga Studio, Autodesk Sketchbook i podobnych. Jedyny GPL, który ma konwersję profili koloru na CMYK z jakąś zadaną Fogrą. Program profesjonalny, szczególnie dla artystów, kombajn dla grafików komputerowych. 

Żaden brush Photoshopa nie będzie w stanie osiągnąć takich efektów, jak te brushe w programie Krita - z prostego powodu: Photoshop posiada zupełnie inny silnik odpowiadający za pędzle, a te w Kricie są rozumiane jako zbiór efektów i kształtów, kiedy w produkcie Adobe - jedynie jako kształt. W ten sposób jeden pędzel Krity może np. jednocześnie malować kwadraty metodą krycia Normal, a wokół tych kwadratów kółkami zmieniać kolory metodą krycia Multiply. Zestaw, do którego linkujemy na dole artykułu świetnie wykorzystuje możliwości brush-engine'u Krity i malowanie to czysta przyjemność!

Krita - przykładowo otwarty obraz do malowania
Wśród zalet programu – oprócz natywnej/bezpośredniej pracy w trybie CMYK – na pewno można wymienić jeszcze m.in.:

- obsługa (zapisz/odczyt) plików przygotowanych w Adobe Photoshop (psd), wraz z warstwami; 
- zapis plików do formatów JPG, PNG, PDF i TIFF (zwłaszcza 2 ostatnie formaty przydatne przy pracach przygotowywanych do drukarni (CMYK)); 
- język polski czyli spolszczenie;  
- obsługa platformy Unix, Linux, Windows, Mac OSX;  
- umożliwia tworzenie warstw, które potrafią zmieniać się dynamicznie wraz ze zmianą innych warstw; 
- krita korzysta z tych samych filtrów (G'mic) co GIMP, ale zarazem obsługa jest inna, bo aby operować na zdjęciu, należy dodać warstwę pliku, aby zastosować filtr należy przekształcić warstwę na warstwę filtru albo malowania; 
- posiada wsparcie dla szerokiej gamy formatów (bmp, jp2, jpeg, ora, pdf, png, ppm, raw, tiff, xcf); 
- posiada obsługę palet RGB, CMYK, Grayscale, Lab, YCbCr, XYZ; 
- posiada obsługę warstw, masek i gradientów; 
- posiada zestaw filtrów (np. rozjaśnianie, ściemnianie, poziomy, odwrócenie, rozmycie, pikselizacja, krople deszczu)
- posiada szeroki zestawem narzędzi (narzędzia wektorowe, rastrowe, do manipulacji płótnem i do zaznaczania); 
- posiada wsparcie dla tabletów graficznych; 
- posiada mechanizm nagrywania makr; 
- posiada świetny system tworzenia brushy - wiele z nich profesjonalnych, które społeczność oddaje za darmo nawet do użytku komercyjnego! 

I choć program służy głównie do „cyfrowego malowania”, a więc nie jest raczej bezpośrednim konkurentem GIMPa – a bardziej Corel Painter, to właśnie obsługa standardu CMYK dla wielu osób może być tym, co przekona do jego wykorzystania także razem z GIMPem! Jeśli natomiast nie masz dostępu do Photoshopa, a musisz przygotowywać dokumenty jako CMYK – warto spróbować, bo Krita pewnie będzie dla Ciebie dobrą alternatywą dla konwersji gotowej pracy z RGB do CMYK w GIMPie. 

Bardzo często jeśli ktoś pyta o darmową alternatywę dla Photoshopa, to wtedy wymieniamy GIMP'a i gdzieś tam zapominamy o programie Krita - być może dlatego, że bardziej postrzegana jest jako program malarski. Dlatego warto rzucić na niego okiem i zobaczyć w jakim stopniu się nam przyda także do prac, które nie są typowym artystycznym malowaniem na komputerze. Krita już w latach 2005-2014 zyskała sobie wielu zwolenników pośród matte painterów, concept artystów czy rysowników komiksowych, także tych jak najbardziej profesjonalnych. Warto pamiętać, że dla projektów o duzych rozmiarach potrzeba także sporej pamięci RAM, przynajmniej 4-6 GB, a w ambitniejszych dziełach bywa, że znacznie więcej, co oznacza, że nie należy narzekać, że na Windowsie muli, jak się na 2 GB RAM tylko pamięci RAM dokupić i dodać do komputera! 

Ciekawą sztuczką w Kricie jest klonowanie warstw. Pozwala mieć kilka instancji danej warstwy - w momencie gdy edytujemy 'parenata' wszystkie warstwy pochodne są również aktualizowane. Super jest też crop tool, który pozwala nie tylko przyciąć obraz, ale również go rozszerzyć - coś jak połączenie cropa i 'canvas size' z PS'a. Jeszcze warto wspomnieć że: 
spacja + shift = obrót płótna, 
spacja + ctrl = zoom, 
shift + pociągnięcie myszy LPM = zmiana rozmiaru pędzla, 
Klawisze O i I - wzrost, spadek przezroczystości pędzla' K i L - zmiana jasności koloru (super sprawa). 
Większość parametrów narzędzi jest ukryta w zakładce 'Tool Options; I tam mamy ukryty 'pupet wrap' dla narzędzia 'Transform layer'. Aby uruchomić 'pupet wrapa' wybieramy kategorię 'Wrap' z 'Tool options', a potem zaznaczamy boxa custom. Po dodaniu customowych punktów klikamy 'Lock points' i mamy pupet wrapa. Jak chcesz malować maskę dodasz sobie transparency mask to kliknij prawym na ta maskę i wybierz "isolate layer". Teraz możesz pomalować sama maskę - jak skończysz znowu prawy i "isolate layer" żeby zobaczyć efekt... 

Oprogramowanie Krita to wszechstronne narzędzie, dzięki któremu użytkownik może jednocześnie malować i tworzyć grafikę, a także ją zmieniać pod wieloma względami. Dzięki temu narzędziu, możemy tworzyć mniej lub bardziej zaawansowane rysunki, wykonywane na wiele sposobów. Narzędzie to posiada wiele funkcjonalności, znanych chociażby z innych programów, takich jak rysowanie ołówkiem, malowanie pędzlem, stawianie figur geometrycznych i tak dalej. Oczywiście oprogramowanie Krita nie byłoby tak dobre, gdyby nie specjalne możliwości, jakich wiele tego typu programów nie posiada. Do takich funkcji należy chociażby symulacja zmiany płótna na którym się tworzy, czy też symulacja wysychania farby. Oczywiście kolejną, bardzo ważną zaletą tegoż programu jest to, że posiada on bardzo prosty w obsłudze interfejs. Oznacza to, że nawet mało doświadczony użytkownik tego oprogramowania, będzie wiedział jak się nim posłużyć. 

Krita jest programem graficznym w którym położono nacisk przede wszystkim na funkcje malarskie, obsługę tabletów, pędzle i wszystko, co przydatne jest w szkicowaniu, rysowaniu, malowaniu, kolorowaniu, retuszowaniu, itp. Jednakże, dedykowanego retuszu zdjęć cyfrowych w Kricie nie przeprowadzimy tak profesjonalnie, a przynajmniej nie w pełnym tego słowa znaczeniu – i na potrzeby takich prac zawsze bardziej odpowiedni jest GIMP. Przy pierwszym użyciu aplikacji Krita w oczy rzuca się przede wszystkim mnogość sposobów rysowania, które dostępne są dla użytkownika. Program oferuje kilkanaście typów pędzli, kilka narzędzi zaznaczania, moduły pozwalające na kreowanie własnych kształtów oraz zaawansowane ustawienia. Dzięki nietypowym efektom, które uzyskiwane są przez wspomniane elementy, nawet "bazgroły" mogą stanowić ciekawy obrazek i przedstawiać pewną artystyczną, abstrakcyjną wartość. 

Krita potrafi importować multimedia z wielu plików, w tym typowych dla Photoshopa, Gimpa oraz innych graficznych formatów, między innymi takich jak JPEG, GMP czy PNG. Równie bogata jest lista formatów, do których projekty mogą zostać wyeksportowane. Najlepszym sposobem na przekonanie się o możliwościach aplikacji jest odwiedzenie strony internetowej producenta, na której prezentowana jest nie tylko obfita galeria z gotowymi projektami stworzonymi w całości za pomocą Krity, ale także dokumentacja, która opisuje wszystkie narzędzia dostępne w programie. Krita oferuje bardzo wiele funkcjonalnych narzędzi, które pozwalają uzyskiwać niesamowite efekty graficzne. 

Generalnie Krita i GIMP to programy które służą z założenia do czegoś innego, ale częściowo tego samego - obydwa służą do edycji grafiki rastrowej.  Kaligra w ramach której rozwijana jest Krita rozwinęła się w aspekcie cyfrowego malowania, ale jak to często bywa, w trakcie rozwoju obydwu powstały w nich narzędzia, które pozwalają na używanie tych programów wzajemnie - GIMP z powodzeniem może służyć do malowania, Krita do edycji zdjęć - tak samo w Blenderze można edytować zdjęcia czy nawet malować w pewnym zakresie, choć z założenia służy do czegoś innego. 

Krita może mieć obecnie już pewną przewagę nad Gimpem w pewnych sprawach, chociażby umożliwia tworzenie warstw, które potrafią zmieniać się dynamicznie wraz ze zmianą innych warstw, troszkę coś na wzór warstw dopasowania w Photoshopie. Zresztą nawet sam interface jest troszkę podobny do tego w Photoshopie. Praca w Kricie w zakresie edycji zdjęć jest zarazem troszkę podobna jak w Gimpie, nawet korzysta z tych samych filtrów (G'mic) a zarazem inna. Aby operować na zdjęciu, należy dodać warstwę pliku, aby zastosować filtr należy przekształcić warstwę na warstwę filtru albo malowania. To nad czym chcemy pracować, zależy od rodzaju warstwy, czego w gimpie nie ma w takim zakresie i tu chyba bardziej przypomina Photoshopa. 

W Linux ROSA Desktop Fresh 2014.1 jak i wielu innych dystrybucjach Linuksa pobierzesz Krita z repozytorium dystrybucji, razem z potrzebnymi pakietami Calligra i bibliotekami niezbędnymi do dobrej pracy tego programu! 

Warto także odkrywać rozmaite dodatki, jak niesamowicie genialny brush-pack: 


Strona producenta oprogramowania Krita: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz