czwartek, 30 lipca 2015

Operatory wyszukiwania Google

Google – jak wyszukiwać informacji w sieci, sprytne algorytmy i operatory wyszukiwania


Wyszukiwarka Google to chyba jedno z najbardziej niepozornych narzędzi, jakie widzimy w sieci, jednak tylko nieliczne osoby umieją się tym narzędziem dobrze posługiwać. Minimalistyczny interfejs, wbrew pozorom, oferuje jednak bardzo duże możliwości i używa daleko bardziej zaawansowanych algorytmów niźli wpisanie hasła czy pytania i kliknięcia klawisza Enter. Poza funkcjami zwykłego wyszukiwania potrafi ona stać się słownikiem ortograficznym, kalkulatorem czy narzędziem hakerskim bardzo pomocnym dla białego wywiadu w Internecie. Samo wyszukiwanie informacji oferuje dużo różnych możliwości, pozwalających wyłuskać z sieci poszukiwane przez nas informacje i rozmaite dane. Możemy zadawać określone zapytania, nałożyć filtry na wyszukiwane treści oraz używać odpowiednich operatorów dających określone wyniki na liście. Niestety ciągle, jak na początek XXI wieku, zbyt mało uczy się o możliwościach wyszukiwarki w szkołach, stąd uczniowie i studenci zwykle posiadają niewielkie umiejętności w posługiwaniu się Googlem, także z urządzeń mobilnych z Androidem i innymi systemami operacyjnymi. 


Każdy z internautów prawie codziennie poszukuje czegoś w internecie, wpisując szukaną frazę dostajemy tysiące wyników, często bezsensownych. Mnóstwo stron wybija się na tą pierwszą pozycję, aby tylko nas zainteresować ponieważ są intensywnie pozycjonowane i promowane przez rozmaite serwisy. Dobrze wypozycjonowane zawsze będą na “pudle”, niekoniecznie to są te, których poszukujemy, niekoniecznie są ciekawe. Listowane są najpopularniejsze, czyli takie do których prowadzi najwięcej linków, które mają najwięcej komentarzy, a sposobów na bycie w top 10 najbardziej popularnych jest masa. Co robić, aby trafnie wyszukiwać i nie przedzierać się przez gąszcz stron to pytanie jakie stawiają sobie bardziej inteligentni internauci. Google w swoim klastrze, pozwala korzystać z operatów zaawansowanego wyszukiwania. Są to specjalne wyrazy pełniące rolę filtra, precyzujące wyszukiwane zapytanie. Dlatego na początku warto się zastanowić czego i na jakiej stronie chcemy szukać. Sprecyzowanie i dobranie odpowiednich zapytań pozwoli zwrócić najbardziej trafione wyniki. 


Kilka najważniejszych operatorów i zapytań 


Efektem indeksowania opisanego w całym tym rozdziale jest spora i dobrze skategoryzowana baza danych, którą dysponuje każda wyszukiwarka. Wyniki te można przeglądać według nie tylko prostych wpisywanych najczęściej prostych zapytań.
Podstawowe operatory to + (alternatywnie można też wpisać AND) oraz (minus). Pierwszy z nich bywa domyślnym i często nie ma sensu go używać. Drugi natomiast pozwala nam pomijać niechciane wyniki. W przypadku zapytania „zespół” może nam chodzić o zespół muzyczny, ale możliwe, że o zespół chorobowy (np. zespół downa). Wpisując samo zapytanie zespół większość odpowiedzi odnosi się do muzyki. Jeśli jednak szukamy zespołów chorobowych, możemy wykluczyć zapytania zawierające słowo ‘muzyka’. Zapytanie wyglądać będzie tak: zespół –muzyka. Po sprawdzeniu zapytania ilość odpowiedzi związanych z zespołami muzycznymi została ograniczona. A najważniejsze wyniki odnosiły się stricte do zespołów medycznych. Aczkolwiek wyniki zawierały odwołania do zespołów szkolnych, "zespół szkół ogólnokształcących"
Nie wiele osób wie, że oprócz zwykłego wpisywania szukanych fraz wyszukiwarki oferują przeszukiwanie specjalne – dzięki możliwości wykorzystywania odpowiednich operatorów. Ich struktura wygląda za każdym razem następująco: 

Operator:wartość_szukana 

gdzie zmienna wartość_szukana powinna być zastępowana szukaną frazą. 



Dokładna fraza – rola cudzysłowu ” ”

Jeśli wpisywaną frazę zamkniemy w cudzysłów, oznaczać to będzie dla wyszukiwarki, że chcemy znaleźć zasoby zawierające dokładnie taką, jak wpisana, frazę. Operator cudzysłów “szukana fraza” – wpisując szukaną frazę w cudzysłów, spowoduję, że Google będzie szukało dokładnie takiego ułożenia słów, z zachowaniem ortografii i interpunkcji. Spróbujmy porównać wyniki, szukając książki „Ogniem i mieczem”.
Np. Wpisując tekst: „Formatowanie dysku i instalacja oprogramowania nie zawsze są konieczne” otrzymujemy listę wyników zawężoną do stron, które posiadają na swych łamach dokładnie taki tekst. Jeśli wpiszemy ten sam fragment bez znaków cudzysłowu, otrzymamy listę wszystkich stron, które zawierają przynajmniej jedno z zawartych we tekście słów. 
Umieść dowolne wyrażenie w cudzysłowie (” „), żeby szukać dokładnie tej frazy w podanej kolejności słów. Pamiętaj, że wyszukiwanie z cudzysłowami może skutkować odrzucaniem niektórych trafnych wyników. Na przykład wyszukiwanie hasła „Maria Curie-Skłodowska” może spowodować pominięcie wyników, w których pojawia się fraza Maria Skłodowska-Curie. 


Operator gwiazdki *

Mniej popularny, a bardzo przydatny trik. Wyobraź sobie, że szukasz konkretnej frazy, ale nie masz pewności co do jednego z wyrazów? Zapisz frazę w cudzysłowie, a słowo oznacz gwiazdką. Dzięki temu silnik Google będzie wiedział, który wyraz może zmienić w wynikach wyszukiwania. 
Użycie w ciągu wpisywanej frazy symbolu * (gwiazdki) zastępuje dowolne słowo. Np. „mam * komputer” da nam wyniki na słowa np. „mam nowy komputer”, wpisując tę samą frazę z dwoma gwiazdkami „mam * * komputer” otrzymamy wyniki takie jak: „mam szlaban na komputer”. Jak widać każda gwiazdka zastępuje jedno słowo. 
Operator gwiazdka * – przydaję się, kiedy nie znamy dokładnie słowa, znamy tylko początek, bądź też fragment. Gwiazdkę możemy przetłumaczyć – „uzupełnij mnie dowolnym ciągiem znaków”. Możemy ją stawiać przed/po/w części szukanej frazy.
Chcielibyśmy poszukać programu do FTP, znając tylko początek “file”. Zbudujmy więc query czyli zapytanie i zobaczmy czy zostanie wyszukany program FileZilla. 


Operator różnicy –

Użycie operatora różnicy ”-” (znak minus) spowoduje zawężenie wyników wyszukiwania, pomniejszone o zasoby zawierające frazę bezpośrednio po tym operatorze. Operator minus „-„ – spośród wylistowanych wyników, wyeliminuje te które będą zawierały wpisane hasło. Polecenie to pozwoli ograniczyć występowanie homonimów. Chcielibyśmy poszukać informacji o Pascalu, ale bez gotującego show. Dla nie znających, chodzi o programowanie. 
Używając minusa (-) możesz wskazać słowa, których nie chcesz widzieć w wynikach, na przykład wyszukując informacje o marce samochodów Jaguar możesz w ten sposób wykluczyć wyniki mówiące o nazywającym się tak samo zwierzęciu. 
Przykładowo fraza: „sprzedam samochód” -komis -sklep wyszuka nam oferty z pominięciem sklepów i komisów (tzn. z pominięciem zasobów zawierających frazy poprzedzone znakiem minus). Jeśli nie chcemy informacji politycznej z nielubianej przez nas gazety, wystarczy zatem dopisać -onet lub -gazeta_wyborcza i po sprawie. 
Szukasz informacji o zamku błyskawicznym, jednak po wpisaniu frazy „zamek”, Google pokazuje Ci twierdzę w Malborku? Wystarczy, że wykluczysz słowo „krzyżacki”, stawiając przed nim minus. 


Operator sumy i iloczynu + AND

Operator AND, + (znak plusa) spowoduje uzależnienie wyników wyszukiwania od fraz nimi połączonych w taki sposób, że wszystkie frazy muszą wystąpić w wyniku.
Np. fraza: „usługi informatyczne”+”czyszczenie dysku”+”modernizacja komputera” pokaże w wyniku firmy zajmujące się wszystkimi trzema aspektami. Operator AND można użyć zamiennie ze znakiem plusa i ma takie samo działanie, czyli fraza może wyglądać również tak: „usługi informatyczne” and „czyszczenie dysku” and "modernizacja komputera". Operator „+” – dzięki temu operatorowi sprecyzujemy, że zwrot powinien często występować w wynikach. Znajdźmy jakąś wycieczkę. 


Operator OR 

Operator ​”OR” – zapytanie uwzględniające ten operator, możemy przetłumaczyć „albo”. Czyli znajdź mi pamięć 2 GB albo 4GB. Używamy gdy chcemy wybrać alternatywę dwóch lub więcej rzeczy. 

Dodać można, że wyszukiwarka Google nie rozróżnia liter wielkich od małych. 


Operator Tylda ~ 

Tylda ~ sprawia, że słowo, przed którym jest wstawiona, może zostać zastąpione synonimem (czyli innym wyrazem o podobnym znaczeniu). Między tyldą a wyrazem nie powinno być odstępu. Porównaj: opracowanie pan tadeusz a ~opracowanie pan tadeusz
Tips – tylda znajduje się na klawiaturze po lewej, pod klawiszem Esc – należy ją wcisnąć razem z Shiftem. Jeżeli po ich wduszeniu nie został wstawiony znak – naciśnij spację. 


Szukaj liczb z określonego zakresu

Załóżmy, że chcesz kupić buty Adidasa w przedziale cenowym 200-350 zł. W takim wypadku wpisz całą frazę w wyszukiwarkę pomiędzy kwotami wstawiając znak dwóch kropek (..). A to tylko jeden ze sposobów wyszukiwania w ramach zakresu liczbowego.

Przykładowo: buty adidas 250zł..300zł 


Przeliczaj wartości i jednostki

Nie znosimy kiedy maksymalna prędkość samochodu, o którym czytamy podawana jest w milach na godzinę. I tutaj znowu z pomocą przychodzi Google, który przelicza to za nas w pasku przeglądarki, o ile wpiszemy [wartość 1] na [wartość 2]. Tak samo robi zresztą z uncjami i kilogramami czy jardami i metrami. 

Przykładowo: 200 mil na km 
I otrzymamy 200 mil = 321,8688 km 


Przelicz waluty

Jednostki to nie wszystko, bo Google radzi sobie tak samo dobrze z przeliczaniem walut. Aktualne kursy można znaleźć hasło [waluta 1] na [waluta 2]. Uwaga, złotówki najlepiej zapisywać jako PLN. Trzeba znać oznaczenia walut, pln (złoty polski), usd (dolar USA), aud (dolar australijski), jpy (japoński jen), cny (juan chiński), inr (indyjska rupia), rub (rubel rosyjski), euro, etc. Google rozumie jednak, że dolar to dolar amerykański, juan to waluta chińska, a euro to waluta europejska. 

Przykładowo: 100 euro na pln 
W wyniku wyskakuje wartość po przeliczeniu wedle kursu dnia z okolicy. 


Oblicz równanie matematyczne

Skoro już jesteśmy przy obliczeniach, to w ten sam sposób można uzyskać wynik działania matematycznego. Nie ma też problemu z wykresem funkcji. Trzeba tylko nauczyć się matematycznych znaczków stosowanych do obliczeń w Google. 

Przykładowo: 2x(3+x)^2-(2-x)^2-3(2-x)(2+x) 
W wyniku otrzymamy gotowy wykres funkcji. 


Sprawdź godzinę w wybranym mieście

Sprawdź godzinę w dowolnym miejscu na świecie wpisując w wyszukiwarce czas oraz miasto czy kraj. 

Przykładowo: czas Delhi 


Sprawdź pogodę w wybranym mieście 

Wpisz hasło pogoda oraz nazwę dowolnego miasta na świecie, żeby zobaczyć aktualną pogodę i prognozę pogody. Wpisz samo hasło pogoda, by zobaczyć raport pogodowy dla miejsca, w którym się znajdujesz. Jak ktoś ma kaca i nie bardzo wie gdzie jest, wystarczy, że wpisze w wyszukiwarce Google hasło pogoda i dowie się nie tylko jaka jest pogoda, ale w jakiej okolicy się aktualnie znajduje! 

Przykładowo: pogoda kraków 


Sprawdź wschód i zachód słońca w dowolnym miejscu na świecie 

Dokładne godziny wschodów i zachodów słońca na całym świecie znajdziesz wpisując wschód słońca lub zachód słońca i nazwę miasta. Bardzo przydatne do wedyjskich rytuałów takich jak Agnihotra. 

Przykładowo: Kraków wschód słońca 


Sprawdź loty samolotów 

Aby zobaczyć rozkład lotów z lub do określonego miasta, wpisz loty z lub loty do i nazwę miasta albo lotniska. Możesz też dodać kolejną lokalizację, używając słów do lub z i zobaczyć rozkład lotów na określonej trasie.* Dane dotyczące lotów dostarczają serwisy OAG i QuickTrip by Innovata. 

Przykładowo: loty z Warszawa 


Śledzenie numeru przesyłki kurierskiej 

W Polsce możesz śledzić swoje przesyłki UPS i FedEx wpisując kod śledzenia przesyłki w polu wyszukiwania przeglądarki Google. W wynikach zobaczysz status przesyłki i dzięki temu dowiesz się czy prezent zamówiony przez ciebie w ostatniej chwili dotrze na czas. 


Poznaj bibliografię/twórczość wybranego autora/artysty 

Fraza książki i nazwisko dobrze znanego autora wyświetli cały jego dorobek twórczy udokumentowany w Internecie. Nie dotyczy niestety mniej znanych autorów. Podobnie film w połączeniu z nazwiskiem twórcy lub aktora wyświetla wszystkie produkcje, w które był zaangażowany. Wpisz w Google piosenki i nazwisko piosenkarza albo zespół, a otrzymasz informacje o całym jego dorobku muzycznym. 

Przykładowo: książki Henryk Sienkiewicz 
piosenki Doda, 


Poczytaj dawne gazety i stare wiadomości 

Ciekawi Cię, czym emocjonowali się czytelnicy gazet w 1905 roku? A może chcesz wiedzieć, co pisano w prasie po wyborze Anety Kręglickiej na Miss Świata w 1989 roku? Skorzystaj z niezwykłej podstrony Google News, która zmagazynowała wydania gazet z całego świata, nawet tych, które ukazywały się w XIX wieku.


Analizuj dane statystyczne 

Wpisz termin dotyczący danych statystycznych, na przykład liczba ludności lub PKB, a następnie miasto, region lub kraj, by zobaczyć dane dla wskazanej lokalizacji opublikowane przez urzędy statystyczne i urzędy pracy, które Google zwykle pobiera z aplikacji na Wikipedii. Po kliknięciu określonych wyników możesz przejść do porównania danych. 


Co zwiedzić w mieście, w którym jesteś 

Sprawdź co ciekawego znajdziesz w miejscu, do którego się wybierasz. Wpisz w wyszukiwarkę nazwę miasta i frazę atrakcje, a dowiesz się o najciekawszych lokacjach i wydarzeniach, na które warto zwrócić uwagę w danej miejscowości. Dobrze działa dla wielkich miast i miejscowości turystycznych (Kraków, Gdańsk, Warszawa, Lwów, Moskwa, Mińsk) oraz regionów i krajów: Śląsk, Pomorze, mazowieckie, świętokrzyskie, Polska, Ukraina, Białoruś, Słowacja, Kaliningrad, Czechy, Rosja. 

Przykładowo: Kraków atrakcje 


Zobacz reprertuar kin w miejscowości w której jesteś 

Wyszukaj tytuł filmu lub po prostu wpisz film, żeby zobaczyć godziny seansów w kinach w twojej okolicy. 


Sprawdź stronę z której pochodzi zdjęcie 

Chcesz dowiedzieć się, z jakiej strony pochodzi znajomo wyglądające zdjęcie, które właśnie widzisz w popularnym portalu? Wystarczy, że włączysz wyszukiwarkę grafiki Google i przeciągniesz obraz do paska wyszukiwania. 



Google – zaawansowane szukanie w sieci 


Wielu użytkowników internetu nie zdaje sobie sprawy, ile można się dowiedzieć, używając wyszukiwarki Google. Poza podstawowymi metodami wyszukiwania, Google udostępnia zaawansowane funkcje, pozwalające wyciągnąć z sieci znacznie więcej informacji niż standardowe szukanie. Postaramy się omówić najciekawsze ze znanych mi metod wyszukiwania. 


Operator filetype:

Obok stron internetowych, w sieci znajdują się różnego rodzaju pliki, różnego typu. Mogą to być pliki graficzne, tekstowe, animacji ipt. Google indeksuje co najmniej kilkanaście typów takich plików. Szukasz określonego rodzaju pliku, na przykład dokumentów w formacie PDF czy prezentacji zapisanych jako PPT? W takim razie dodaj do wyszukiwanego hasła operator filetype: i trzyliterowy skrót typu pliku, a także interesujące cię hasło. 

Fraza filetype:rozszerzenie pliku – polecenie przyda się, kiedy będziemy chcieli wyszukać plik o określonym rozszerzeniu. Dla przykładu poszukajmy umowę kupna-sprzedaży zapisaną w Wordzie (rozszerzenie doc). Ważne jest to, aby po szukanej frazie dać spację, operator i rozszerzenie musi być napisane razem. Kluczową sprawą jest znajomość rozszerzeń szukanych plików czyli .txt .pdf .doc .odt .gif .tif .jpg i tym podobnych. 

Dla mniej zaawansowanych należy się wyjaśnienie, typ pliku określa jego rozszerzenie znajdujące się po nazwie pliku. Tak np pliki graficzne to między innymi pliki typu JPG – tzn nazwa_pliku.jpg. Arkusz kalkulacyjny Excel generuje pliki typy XLS lub XLSX – tzn nazwa_pliku.xls lub nazwa_pliku.xlsx. Pliki Word będą mieć rozszerzenia DOC, DOCX a pliki AdobeAcrobat Reader – PDF. Przykłady można tu mnożyć.

Użycie omawianego operatora przefiltruje nam wyniki pod kontem podanego typu pomijając strony WWW zawierających wyszukiwaną nazwę.

składnia operatora: nazwa pliku filetype:typ_pliku

W miejsce nazwy pliku możemy użyć wszystkich znanych nam metod opisanych w artykule:  Google – wyszukiwanie informacji w sieci

Przykładowo, aby wyszukać w necie zdjęcia Toyoty Corolli, czyli obrazy typu JPG, należy użyć następującej frazy:

toyota corolla filetype:jpg 

Przykładowo: podanie sprzedaż auta filetype:doc 


Operator site:

Operator wyświetli strony, które zawierają link do interesującej nas strony. Jeśli chcesz uzyskać wyniki tylko z określonej strony lub danej domeny (np. .org, .edu czy .gov), na początku wyszukiwanego hasła wpisz operator site: z odpowiednią wartością, powiedzmy site:gov i wyszukiwane hasło. 

Składnia: site:adres strony www

Przykładowo: Sprawdźmy, na jakich stronach znajdują się linki do naszego poradnika.

site:linux-kde.blogspot.com

Aby pominąć samą stronę poradnika w wynikach rozszerzymy składnię o opisany wyżej operator inurl oraz znak minusa opisany na łamach niniejszego poradnika.

site:linux-kde.blogspot.com -inurl:www.linux-kde.blogspot.com

Google indeksuje adresy stron, ich tytuły oraz wybrane słowa w treści stron. Za pomocą omówionych niżej, trzech operatorów intitle, intext, inurl możemy wskazać wyszukiwarce obszary szukania. 

Operator site:adres strony internetowej (bez www) – ​chcąc znaleźć konkretną informację na wybranej stronie, użyjemy tego „pomocnika”. Spróbujmy znaleźć informacje na temat Rosa na stronie linux-kde.blogspot.com. 

Przykładowo: Rosa site:linux-kde.blogspot.com


Operator intitle:

Za pomocą operatora intitle można szukać w samych tytułach stron. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcemy zawęzić listę wyszukanych stron do treści opisujących szukane zagadnienie. Operator intitle:fraza – to zapytanie które wyszuka wszystkie strony, które w tytule posiadają wpisany ciąg znaków. Ważne jest to aby nie było spacji pomiędzy operatorem, a szukanym hasłem. 
Dodaj operator intitle: na początku wyszukiwanej frazy, a Google wskaże ci tylko te wyniki, w których poszukiwane przez ciebie wyrażenie znajduje się w tytule strony.

Składnia: intitle:szukana_fraza

Przykładowo: intitle:”Czyszczenie dysku”

Tak sformułowane zapytanie da nam w wyniku głównie te treści, które opisują proces czyszczenia dysku.


Operator intext:

Użycie operatora spowoduje wyszukanie określonego tekstu wyłącznie w treści stron internetowych. Adresy URL i tytuły stron zostaną pominięte.

Składnia: intext:szukane słowo

Przykładowo: intext:”radia z każdego gatunku”


Operator inurl:

Ten operator służy do wyszukiwania stron WWW, które mają w swoim adresie szukane słowo. Operator inurl:fraza – zwróci wszystkie strony internetowe, które w adresie posiadają choć jedno z szukanych haseł. Poszukajmy czegoś ambitnego, np. podglądu z kamer w Warszawie. 

Składnia: inurl:słowo (pomiędzy dwukropkiem operatora a słowem nie powinno być spacji)

Przykładowo: inurl:user+login+password

Otrzymana lista może zawierać treści, które wskazują na loginy i hasła umieszczone w sieci. Taka metoda może być użyteczna dla tych, którzy szukają okazji do włamań. Nie będę tu jednak opisywał metod hakerskich, gdyż nie temu służy niniejszy poradnik. Chcę jednak zasygnalizować możliwości, które niesie ze sobą umiejętne używanie wyszukiwarki Google. Listy haseł można poszukiwać dając zapytania pass, password, passlist 
inurl:passlist.txt
inurl:pass


Operator define: 

Dowiedz się, co oznaczają skróty i słowa. Kolejna funkcja dostępna w pełni tylko w wersji angielskiej, ale polskie definicje słów też już wyrzuca. Komenda „DEFINE:” pomoże Ci odnaleźć odpowiedź na pytanie: co oznacza dane słowo albo skrót. Chcesz dowiedzieć się, jakie wyrażenie kryje się pod znakami „#FF”? Wpisz: „DEFINE: #FF”, co daje zwykle wyniki z hashtagami na twitterze. 
Czasami interesuje nas znaczenie jakiegoś terminu, słowa, pojęcia naukowego. Używamy wtedy operatora define:szukane_słowo co często skutkuje wynikiem definiującym pojęcie z Wikipedii. Otrzymujemy te strony na których pojęcie jest definiowane, opisywane, w tym sensie, że podane jest jego znaczenie lub definicje. Zapytanie [define:] spowoduje wyświetlenie definicji wyrazów wprowadzonych po operatorze. Definicje te pochodzą z różnych źródeł online. Definicja będzie dotyczyć całej wprowadzonej frazy, czyli wszystkich wyrazów i w takiej kolejności, w jakiej zostały wpisane. 


Operator daterange: 

Bardzo przydatna opcja, która pozwala wyłapać te strony, które zostały dodane lub zaktualizowane w podanym czasie. Bardzo często szukając jakiejś informacji, Google wyświetla stare strony np. z 2002 roku. Żeby mieć od razu świeże, należy określić daty. Jedyna trudność polega na tym, że tu zakres podaje się w dniach juliańskich.
Nie wdając się w szczegóły – to liczba dni, która upłynęła od 01.01.4713 p.e.ch.,  Konkretną datę można wyliczyć na tej stronie dni juliańskie (szybka instrukcja – wpisz na górze datę, po wpisaniu roku wciśnij Tab lub kliknij na innym polu, bo inaczej nie przeliczy dni i skopiuj liczbę oznaczoną jako JDN). 
Porównaj: libreoffice a libreoffice daterange:2455805-2455926 (2011.09.01-2011.12.31)


Operator numrange: 

Wyszukuje strony, na których są liczby z danego przedziału. Coś jak dwie kropki podane przy wyszukiwaniu sprzętu czy towaru z przedziału cen. Tyle, że pomiędzy cyframi jest myślnik. 
Zobacz: bydgoszcz numrange:1300-1600


Operator cache: 

Operator cache:fraza – polecenie przeszuka archiwalne treści stron, które Google zindeksowało w przeszłości w swojej pamięci podręcznej.

Przykładowo: cache:linux-kde.blogspot.com


Operator link: 

Operator link:fraza – zapytanie zwróci wyniki stron internetowych, na których adres URL kieruje do szukanej strony.
Dzięki temu, porównamy jak jesteśmy linkowani na innych serwisach.

Przykładowo: link:linux-kde.blogspot.com


Operator info: 

Operator info:fraza – przedstawi informację o szukanej stronie. Przyda się nam, kiedy będziemy chcieli weryfikować treści na naszej stronie i nie tylko. Wyświetla informacje o stronie, co jest przydatne raczej dla ich właścicieli niż poszukiwaczy, chyba, że ktoś śledzi jakąś stronę i chce jak najwięcej o niej wiedzieć. 

Przykładowo: info:linux-kde.blogspot.com


Operator related: 

Operator related:fraza – użyjemy tego polecenia, chcąc przeszukać strony o podobnej treści. Operator related: umożliwia znajdowanie stron o podobnej zawartości – po prostu wpisz related: i adres www. W przypadku Randomowych Rankingów to nie działa, bo jest to blog wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. 

Przykładowo: related:linux-kde.blogspot.com 


Operator allintitle:

Jeżeli zapytanie będzie rozpoczynać się operatorem [allintitle:], Google ograniczy wyniki do stron zawierających wszystkie wyrazy zapytania w tytule. Na przykład zapytanie [allintitle: wyszukiwarka google] spowoduje zwrócenie tylko takich dokumentów, które mają w tytule zarówno „wyszukiwarka”, jak i „google”. 


Operator allinurl: 

Jeżeli zapytanie będzie rozpoczynać się operatorem [allinurl:], Google ograniczy wyniki do stron zawierających wszystkie wyrazy zapytania w adresie URL. Na przykład zapytanie [allinurl: wyszukiwarka google] spowoduje zwrócenie tylko takich dokumentów, które mają w adresie URL zarówno „wyszukiwarka”, jak i „google”. 
Uwaga: operator [allinurl:] działa na wyrazach, a nie składnikach adresów URL. Przede wszystkim ignorowana jest interpunkcja. W związku z tym zapytanie [allinurl: cd/rom] spowoduje ograniczenie wyników do stron z wyrazami „cd” i „rom” w adresie URL, ale wyrazy te nie będą musiały być w adresie rozdzielone kreską ułamkową, pisane łącznie ani w danej kolejności. Ograniczeń takich nie można obecnie narzucić.


Operator inanchor: 

Polecenie to ogranicza wyszukiwanie do stron internetowych, które zawierają w treści linki zawierające wskazane przez nas słowa, np. inanchor:”www.pf.pl” czy inanchor:openmandriva


Jak sprawdzić czy ktoś przeglądał naszą pocztę 


Po włączeniu Gmaila, trzeba zjechać na sam dół i znaleźć opcje: Ostatnia aktywność konta: xxxx i na dole odnośnik - szczegóły. Kiedy się kliknie będzie wyświetli się lista IP z godzinami odwiedzin. Znając swoje IP zauważymy czy ktoś z innego kompa wchodził na naszą pocztę Gmail. Jeśli tak zmienić hasło na znacznie mocniejsze, z użyciem małych i dużych liter, cyfr oraz znaków maszynowych typu: !,@,#,$,%,^,&,*. co bardzo utrudnia włamywanie na konto. Zawsze pamiętać o wylogowaniu, nie zostawiać otwartej poczty na komputerze domowym ani swoim własnym. Oczywiście, im hasło dłuższe i bardziej skomplikowane, tym lepsze, ale trzeba je pamiętać i dbać, aby nikt nie mógł go przeczytać, jeśli gdzieś zapiszemy. Wyłączamy także opcje pamiętania hasła przez komputer czy przeglądarkę. 


Google Hacking 


Jak łatwo zauważyć, jest sporo operatorów wyszukiwania w Google, które pomagają zwrócić szukane wartości. Precyzyjne definiowanie zapytań, może posłużyć do znalezienia luki w stronach, wyciągnięciu haseł czy też podglądania kamer. W środowisku informatycznym, takie definiowanie zapytań nazywa się Google hackingiem i jest wykorzystywane przez pentesterów. Jest masa kombinacji jakie można stworzyć, aby osiągnąć cel, ale trzeba trochę pomyśleć lub poduczyć się u specjalistów. 

Google hacking – to termin opisujący stosowanie specjalnie dobranych zapytań dla popularnej wyszukiwarki internetowej Google, które pozwalają na odszukanie informacji przydatnych z punktu widzenia analizy bezpieczeństwa innych witryn WWW. Wyszukiwarki internetowe mogą w pewnych sytuacjach indeksować przypadkowo udostępnione przez autorów serwisów listy użytkowników lub haseł, zbiory z numerami kart kredytowych, adresy domyślnych interfejsów konfiguracyjnych, albo inne parametry mające znaczenie dla zabezpieczeń danej strony. Dzięki temu, przez określenie odpowiednich słów kluczowych oraz innych parametrów wyszukiwania, napastnik może mniejszym niż zwykle nakładem pracy dokonać prób ataku na nieprawidłowo zbudowane serwisy; równocześnie jednak, zapytania takie mogą stanowić znaczną pomoc dla administratorów witryn i uprawnionych audytorów zabezpieczeń


Wyszukiwanie głosowe w wyszukiwarce Google 


Na pewno wiemy, że na smartfonach z Androidem można użyć Google Now, żeby korzystać z wyszukiwania głosowego. To czego możemy nie wiedzieć to fakt, że ta sama funkcja działa obecnie w wyszukiwarce Google Chrome. Na prawo od okna wyszukiwarki znajduje się symbol mikrofonu – po prostu kliknij na niego i wypowiedz frazę, którą chcesz znaleźć. Oczywiście nie obejdzie się przy tym bez prawdziwego mikrofonu, czy to wbudowanego w laptopa, czy zewnętrznego. W języku polskim wyszukiwarka głosowa jeszcze nie wszystko dobrze rozumie, ale warto zacząć od prostych i dobrze znanych słów jak nazwa miejscowości w której mieszkasz czy wspomniane w tym poradniku sposoby wyszukiwania. Im lepszy mikrofon w komputerze, tym także lepiej zrozumiane polecenia głosowe. 


Warto korzystać także ze strony wyszukiwanie zaawansowane





2 komentarze:

  1. Cześć wszystkim! W dobie automatyzacji, jest autentycznie łaskawi okoliczności. Według tego motywu przedsiębiorstwie zachowując istotne jest sprawa, która posiada znaczną renomę na sukces firmy. I przedstawić do rozważenia dodatkowych informacji od kiedy zaczęła przekształcać centralny proces. Sprawdzić postaci cyfryzacji służbowe, takie jak pliki pokoju online elektronicznego dokumentowania, Chmura przechowywania lub komunikacji w sieci firmowej. Wystarczy poszukać nowych możliwości. Oferuję Ci opanować z oprogramowaniem VDR na przykład iDeals.

    OdpowiedzUsuń