wtorek, 21 września 2021

System openEulerOS od Huawei

Czym jest openEuler OS?


Huawei ogłosił premierę… nowej wersji systemu operacyjnego!

W 2019 roku Huawei wydał system operacyjny Euler OS, który jest dystrybucją Linuksa. Nie była to jednak zbyt powszechna wiadomość, ponieważ już wtedy cały świat skupił się na sankcjach nałożonych na firmę przez USA, oraz na szybkim rozwoju HarmonyOS. Nie oznacza to jednak, że projekt Euler poszedł w odstawkę, a wręcz przeciwnie. Huawei wciąż nad nim pracował i teraz przygotowuje się do premiery nowego systemu operacyjnego openEuler OS, który ma zostać ogłoszony w sobotę 25 września 2021 roku. Ze względu na niemałe problemy mnożone przestępczo i bezprawnie od 20219 roku przez amerykański reżim zaburzonego psychicznie ignoranta Donalda Trumpa, Huawei zaczął pracować nad własnymi systemami operacyjnymi. Już od dawna wiemy o HarmonyOS aka HongMengOS dla urządzeń mobilnych. Teraz jednak producent ogłosił premierę mocnej własnej dystrybucji Linuxa o nazwie openEuler OS. Od ręki do pobrania jest wersja openEuler 21.3 z marca 2021 roku lub edycja jesienna 20.09 z września 2021 roku, co łatwo znaleźć na stronie anglojęzycznej dystrybucji. Dostepne są także wersje serwerowe jak EulixOS Server, a także HopeStage Enterprise Linux czyli distro dla celów biznesowych... EulerOS to komercyjna dystrybucja Linuksa opracowana przez Huawei w oparciu o kod źródłowy CentOS dla aplikacji korporacyjnych. Huawei wypuścił także edycję społecznościową EulerOS, OpenEuler, wraz z kodem źródłowym na Gitee. EulerOS 2.0, działający na serwerze Huawei KunLun Mission Critical Server, uzyskał certyfikat zgodności ze standardem Unix 03 The Open Group, będąc jedyną dystrybucją Linuksa certyfikowaną dla Unix 03. EulerOS/KunLun umożliwia wymianę modułów płyty jednostki centralnej i modułów pamięci bez zatrzymywania systemu operacyjnego. Wymiana procesora i pamięci na gorąco jest zapewniana przez EulerOS. EulerOS to jeden z pięciu systemów operacyjnych (EulerOS, macOS, Solaris, HP-UX i IBM AIX) i jedyna dystrybucja Linuksa certyfikowana przez komitet Opengroup jako zgodna ze standardem UNIX 03. Huawei początkowo ogłosiło program openEuler w 2019 roku jesienią jako system operacyjny typu open source i wydało w marcu 2020 roku wersję 20.03 LTS (Long Term Support). We wrześniu 2021 firma przygotowuje się do uruchomienia nowej wersji systemu operacyjnego openEuler, który zostaje ogłoszony 25 września 2021 roku. Nadchodząca wersja systemu operacyjnego openEuler to otwarta i bezpłatna platforma dystrybucji Linuksa, która zaoferuje otwartą społeczność dla programistów na całym świecie. 

Huawei openEuler OS 


W związku z zapowiedzią założyciel Huaweia stwierdził, że firma będzie zwiększać swoje wysiłki w celu wzmocnienia infrastruktury cyfrowej. Ponadto, marka będzie również dążyć do zapewnienia trwałego i niezawodnego fundamentu dla tej platformy. Nadchodzący system operacyjny openEuler ma być otwartą i darmową platformą dystrybucji Linuksa, która będzie oferować otwartą społeczność dla deweloperów na całym świecie. Huawei także potwierdził, że planuje aktualizację openEuler. Wersja 22.03 zostanie wydana w przyszłym roku i będzie oparta na Linux Kernel 5.10.  

Warto dodać, że system ten to nie tylko dzieło Huaweia. openEuler jest platformą, która została zaprojektowana we współpracy z innymi głównymi gigantami technologicznymi. Jego wysiłki w celu stworzenia jednolitego i otwartego systemu operacyjnego, który będzie obsługiwał struktury wieloprocesorowe, które będą rozwijać ekosystem sprzętu i oprogramowania aplikacji. Czy będzie się więc kanibalizować z HarmonyOS w wersji na komputery? Raczej nie. Wiele wskazuje na to, że obydwa systemy będą dedykowane innym grupom docelowym. Więcej szczegółów poznamy jednak od 25 września 2021 roku, co zbiegło się z datą uwolnienia pani Meng Wanzhou nielegalnie przetrzymywanej od 2018 roku w pedo-nazistowskim areszcie w Kanadzie wiceprezes firmy Huawei, przez neofaszystowski reżim premiera Trudeau znanego m.in. z gwałcenia i mordowania setek tysięcy indiańskich i eskimoskich dzieci w XX wieku. 

Firma Huawei, jako założyciel i siła napędowa systemu linuksowego wysokiej jakości openEuler, zobowiązuje się do inwestowania w społeczności open source. Jako otwarta społeczność, openEuler jest wspólną twierdzą, stworzoną wspólnie przez coraz większą liczbę globalnych programistów.

+ 18 września 2019 roku Huawei ogłosił, że jego system operacyjny przejdzie na otwartoźródłowy open source pod adresem https://openeuler.org/en/ wraz z planami rozwoju dystrybucji.
+ 31 grudnia 2019 roku oficjalnie udostępniono kod źródłowy openEuler. Do 25 marca 2020 roku ISO odnotowało 5479 pobrań i otrzymało 5324 kody od 220 programistów. 
+ 27 marca 2020 roku edycja openEuler 20.03 LTS została oficjalnie wydana w społeczności open source jako pierwsza edycja LTS czyli o długoterminowym wsparciu. 

Społeczność openEuler szybko nabiera kształtu, a jej sekretariat, komitet techniczny i komitet ds. bezpieczeństwa działają od marca 2020 roku. Do 28 marca 2020 roku uczestnicy społeczności zgłosili się do wspeirania i utworzyli ponad 30 prezydatnych innowacyjnych zespołów projektowych. 

Huawei chce się związać z Linuxem. Pomoże dystrybucja openEuler OS! 


Tak naprawdę, to Huawei eksperymentował z Linuxem na komputerach już jakiś czas temu. Chociażby w Chinach były dostępne w sprzedaży laptopy MateBook z jedną z dystrybucji linuksowych. Projekt openEuler zrodził się jeszcze w 2019 roku i doczekał się wydania wersji 20.03 LTS w marcu 2020 roku. Dla przypomnienia, ma on być otwartą i darmową dystrybucją Linuxa, na którą duży wpływ ma mieć właśnie społeczność, oczywiście zapewne chińska społeczność linuksowa. Premiera systemu (a raczej powrót do niego) ma odbyć się uroczyście już 25 września 2021 roku. Wersja 22.03 zostanie wydany w 2022 roku (zapewne w marcu) i ma oferować dosyć starsze ale bardziej stabilne jądre Linux Kernel 5.10, co oznacza, że firma raczej stawia na stabilność i niezawodność działania. Nad Euler OS-em mają pracować również inni giganci technologiczni, czego wynikiem ma być jednolity i otwarty system linuksowy. Nie jest to jednak następca HarmonyOS, jakby się tak komuś uwidziało. Raczej te obydwa systemy będą ze sobą koegzystowały, może nawet jakoś współpracowały, wypełniając pewną niszę środowiskową. Już teraz Linux oferuje wiele udogodnień, a gaming czyli granie na Linuksie staje się coraz lepszy, zwłaszcza teraz jak dodano oficjalne wsparcie dla systemu EAC. Dlatego też Huawei ma ogromną możliwość uniezależnienia od Microsoftu, jako dostawcy Windowsa znaczną część chińskiego rynku systemów operacyjnych, co będzie wielką stratą biznesową dla USA, który zaatakował Chiny w ramach absurdalnej wojny gospodarczej wypowiedzianej przez uważanego przez psychiatrów amerykańskich za zaburzonego psychicznie Donalda Trumpa. 

Czym jest openEuler OS, nowy system operacyjny Huawei? 


Huawei od początku września szykuje się do premiery systemu operacyjnego openEuler OS, który ma być otwartą i darmową platformą dystrybucji Linuxa. Już 25 września 2021 Huawei zaprezentuje światu nową wersję systemu operacyjnego openEuler. Nie jest to bowiem całkowita nowość, bo prace nad tym systemem rozpoczęto już dawno, a przynajmniej w 2019 roku. W Chinach pojawiły się nawet laptopy MateBook z jedną z dystrybucji, choć miało to miejsce kilka lat temu, a na laptopach Huawei łatwo zainstalować chińską dystrybucję Deepin, dostępną w polskiej wersji językowej, i coraz popularniejszą. Od tamtej pory temat przycichł i wydawało się, że firma skupia się jedynie na HarmonyOS zwanym natywnie HongMengOs. Okazuje się jednak, że Euler nie został porzucony, a jego pełen potencjał poznamy po 25 września 2021 roku. 

Obecnie wiemy, że w przyszłym roku zostanie wydana wersja 22.03 oparta na Linuxie 5.10. System Huawei ma być otwartą i darmową platformą dystrybucji Linuxa, ze społecznością otwartą dla deweloperów. Zresztą, sam openEuler OS nie został stworzony tylko przez Huawei, ponieważ także inni technologiczni giganci mieli w nim swój wkład, czego wynikiem jest jednolity i otwarty system. Założyciel Huawei, Ren Zhengfei, zadeklarował, że „ Euler wzmocni infrastrukturę cyfrową i zapewni im solidną i niezawodną bazę ”. Celem firmy, jest przeniesienie przemysłu komputerów wielordzeniowych na wyższy poziom. Solidny chiński Linux na pewno jest potrzebny, szczególnie dla komputerów z wielkiej grupy TOP-500, które jako tak zwanego superkomputery pracują głównie na Linuksie. Windows do poważnych naukowych zastosowań się nie nadaje. 

Ekosystem infrastruktury cyfrowej ChRL 


Huawei uruchamia system operacyjny openEuler, którego celem jest zbudowanie „ekologicznej bazy krajowej infrastruktury cyfrowej”! Chiński gigant technologiczny  Huawei, bezprawnie i przestępczo gnębiony oraz zwalczany od 2019 roku przez reżim Donalda Trumpa i potrampowskich twardogłowych uruchomił w sobotę 25 wrzesnia najnowsze wydanie dystrybucji systemu operacyjnego (OS) openEuler, kolejny samodzielnie opracowany i dopracowywany od 2019 roku system operacyjny po HarmonyOS - ekosystem, aby przygotować się na kolejne obłąkane zakazy wojenne w USA i Kanady. OpenEuler OS może być szeroko stosowany w różnych formach sprzętu, takich jak serwery, przetwarzanie w chmurze i przetwarzanie brzegowe. Zgodnie z wprowadzeniem dostarczanym przez firmę Huawei, scenariusze aplikacji obejmują technologie informacyjne, technologię komunikacyjną i technologię operacyjną w celu ujednolicenia systemu operacyjnego z obsługą wielu urządzeń peryferyjnych. 

W dziedzinie ICT firma Huawei dostarcza solidne produkty i rozwiązania, takie jak serwery, pamięć masowa, usługi w chmurze, przetwarzanie brzegowe, stacje bazowe, routery, kontrola przemysłowa, z których wszystkie muszą być wyposażone w dobry i bezpieczny system operacyjny, a najlepszy w takich zastosowaniach jest jak wiadomo Linux. W związku z tym Huawei buduje solidne możliwości osiągnięcia ujednoliconej architektury systemu operacyjnego i spełnia wymagania różnych scenariuszy aplikacji, poinformowała firma w sobotę, 25 września 2021 roku. Program openEuler został początkowo ogłoszony w 2019 roku jako system operacyjny typu open source dla zainteresowanych Linuksem. Premiera dopracowanej wersji jest dobrze  zaktualizowana jako jesień 2021 wrzesień. 

Huawei ujawnił również, że openEuler i HarmonyOS aka HongMengOS zrealizowały udostępnianie podstawowej technologii, oczekując, że „openEuler + HarmonyOS” może wspólnie służyć „całej scenie cyfrowej”. Huawei skupi się jednocześnie na systemach operacyjnych HarmonyOS i openEuler. Obydwa będą również oprogramowaniem typu open source, aby rozwiązać problem związany z brakiem rodzimego systemu operacyjnego dla podstawowej technologii w Chinach i innych krajach świata, powiedział dziennikarzom podczas wywiadu okrągłego stołu rotacyjny prezes Huawei, Eric Xu Zhijun. Xu przedstawił, że podczas gdy Harmony jest używany w inteligentnych terminalach, terminalach IoT i terminalach przemysłowych, openEuler będzie używany w serwerach, obliczeniach brzegowych i infrastrukturze chmurowej. Oba systemy operacyjne mogą obejmować różne scenariusze, aby rozwiązać obecną sytuację braku systemów operacyjnych w Chinach.

OpenEuler OS jest skierowany głównie do klientów korporacyjnych, a nie konsumentów indywidualnych, chociaż openEuler każdy może sobie pobrać i zainstalować. Aby dotrzeć do większej liczby przedsiębiorstw, jeszcze długa droga do przebycia, nie tylko w Chinach, Singapurze czy Rosji; w związku z tym Huawei może najpierw zastosować go do własnych produktów powiedział Xiang Ligang, doświadczony analityk branży i bliski zwolennik Huawei w sobotę 25 września 2021 dla Global Times. „Większość firm nadal korzysta z systemu operacyjnego Windows lub UNIX, a Huawei może chcieć konkurować z nimi w tej dziedzinie” – powiedział Xiang. Pozycjonowanie openEulera polega na zbudowaniu ekologicznej bazy krajowej infrastruktury cyfrowej i podjęciu historycznej misji wspierania budowy wiodącej, niezawodnej i bezpiecznej podstawy cyfrowej dla całych Chin i wszystkich Chińsczyków na świecie, powiedział założyciel i dyrektor generalny Huawei Ren Zhengfei w rozmowie z personel badawczy firmy w tygodniu poprzedzającym premierę jesień 2021.

HarmonyOS i openEulerOS wciąż mają przed sobą długą drogę, powiedział Ren, zauważając, że HarmonyOS już „zaczęła iść naprzód, a my wciąż mamy wobec niej niespokojne oczekiwania”. Tymczasem openEuler również robi wielkie postępy szczególnie w ramach infrastruktury biznesowej i technologicznje. Inaczej mówiąc, pracownicy firmy Huawei będą teraz pracować głównie na własnym Linuksie, a nie na Windowsie za który musieliby płacić horendalnie wysokie i zupełnie niepotrzebne tantiemy amerykańskiemu reżimowi, który firmę Huawei zwyczajnie prześladuje i terroryzuje gospodarczo tzw. wojną sankcyjną, tak jak kilkanaście całych państw, w tym Libię, Syrię, Koreę, Iran czy Rosję. 

Od oficjalnej premiery 2 czerwca 2021, HarmonyOS 2.0 osiągnął kolejny kamień milowy w czwartek 23 września 2021 roku: 120 milionów urządzeń, które wcześniej korzystały z systemu Android firmy Google, zostało zaktualizowanych do wewnętrznego systemu operacyjnego, dzięki czemu jest to system operacyjny, który osiągnie tę liczbę uzytkowników w najkrótszym czasie. Najnowszy ruch giganta technologicznego produktów wysokiej jakości Huawei polegający na zbudowaniu własnego systemu operacyjnego jest również częścią wysiłków chińskiego giganta technologicznego, aby przekształcić się z producenta sprzętu także w dostawcę oprogramowania, ponieważ firmy zajmujące się sprzętem, zwłaszcza producenci smartfonów, dostrzegają coraz większe bariery z powodu zakazu stosowania chipów w USA.

„Proces transformacji jest bolesny, ponieważ jest to transformacja modelu biznesowego. Ale dobrą wiadomością jest to, że stopniowo się zmienialiśmy” – powiedział Xu. Dyrektor powiedział, że cięcie w stosowaniu chipów w USA nadal stanowi wielkie wyzwanie dla jego smartfonów, sprawiając, że telefony 5G są obecnie niedostępne na rynku, ale „będziemy dążyć do utrzymania naszej działalności związanej ze smartfonami i na pewno nie sprzedamy tego urządzenia”. 

Oprócz dwóch systemów operacyjnych, Huawei przedstawił również ambitny plan na przyszłą erę cyfryzacji podczas corocznej flagowej imprezy branżowej Huawei Connect 2021. Plan firmy obejmuje sztuczną inteligencję (AI) po biznes w chmurze i obiecał korzystać z technologii ICT możliwości usprawnienia transformacji szerokiej gamy branż, od finansów, górnictwa aż po medycynę. Huawei Cloud, który został uruchomiony zaledwie cztery lata wcześniej w 2018 roku, zgromadził już ponad 2,3 miliona programistów, 14 tysięcy partnerów konsultingowych i 6 tysięcy partnerów technologicznych, a także udostępnił na rynku Huawei ponad 4500 usług, jak wynika z danych dostarczonych przez firmę Huawei. 

Podczas gdy w odpowiedzi na pytanie Global Times dotyczące tego, czy Huawei zabezpieczył część swoich strat w tradycyjnych biznesach smartfonów z powstającej jednostki chmury, Xu powiedział, że jego jednostka zapewniająca pracę w chmurze nadal ponosi pewne straty. Chińczycy widać wolą wszystko mieć w swojej firmie na własnym sprzęcie komputerowym. „Ale nasze biznesy w chmurze również szybko się rozwijają” – powiedział Xu Global Times, dodając, że w tej chwili nie planuje sprzedawać, przekierowywać ani wymieniać swoich interesów w chmurze. 


System openEuler 20.03 LTS: pierwsza oficjalna wersja LTS dystrybucji Huawei


W dniu 27 marca 2020 roku Huawei ujawnił wydanie nowej dystrybucji Linuksa „OpenEuler 20.03 LTS”, która jest pierwszą oficjalną wersją, która ma być rozwijana w ramach długiego cyklu wsparcia (LTS). Dla tych, którzy nie znają openEulera, powinni wiedzieć, że ta dystrybucja opiera się na osiągnięciach komercyjnej dystrybucji EulerOS, która jest jednocześnie dystrybucją, którą znamy opartą na CentOS i zoptymalizowaną do użytku na serwerach z procesorami ARM64.

Metody bezpieczeństwa stosowane w dystrybucji EulerOS są certyfikowane przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego Chińskiej Republiki Ludowej i są również uznawane za spełniające wymagania CC EAL4+ (Niemcy), NIST CAVP (USA) oraz CC EAL2+ (USA). EulerOS to jeden z pięciu systemów operacyjnych (EulerOS, macOS, Solaris, HP-UX i IBM AIX) i jedyna dystrybucja Linuksa certyfikowana przez komitet Opengroup jako zgodna ze standardem UNIX 03. Huawei początkowo przedstawia openEuler jako otwarty projekt współpracy opracowany przy udziale społeczności. Komitet techniczny openEuler, komitet bezpieczeństwa i sekretariat publiczny już rozpoczęły pracę.

Wraz ze społecznością planowane jest stworzenie usług certyfikacji, szkoleń i wsparcia technicznego. Huawei planuje tworzyć wersje LTS raz na dwa lata i rozwijać wersje aktualizacji funkcji raz na sześć miesięcy (do LTS jako SP1 oraz SP2). Projekt zobowiązał się również do przeniesienia zmian do Upstream jako priorytetu i zwrócenia całego rozwoju społeczności w postaci projektów open source. Różnice między openEuler i CentOS są dość znaczne i nie ograniczają się do rebrandingu. Np. openEuler zawiera zmodyfikowane jądro Linux 4.19, systemd 243, bash 5.0 i pulpit oparty na GNOME 3.30. Poza tym wprowadzono wiele optymalizacji specyficznych dla ARM64, z których niektóre zostały już przeniesione do głównych baz kodu jąder Linux, GCC, OpenJDK i Docker. 

Spośród głównych cech tej dystrybucji wyróżniają się:

+ Maksymalna wydajność w systemach wielordzeniowych i wysoka równoległość w przetwarzaniu zapytań: optymalizacja mechanizmu zarządzania pamięcią podręczną plików pozwoliła pozbyć się zbędnych blokad i zwiększyć liczbę żądań przetwarzanych równolegle w Nginx o 15%.
+ Zintegrowana biblioteka KAE: umożliwia użycie akceleratorów sprzętowych Hisilicon Kunpeng w celu przyspieszenia działania różnych algorytmów (operacje kryptograficzne, wyrażenia regularne, kompresja itp.) od 10% do 100%.
+ Uproszczone narzędzia do zarządzania izolowanymi kontenerami: iSulad, konfigurator sieci clibcni i środowisko uruchomieniowe lcr (Lightweight Container Runtime, zgodne z OCI). Korzystając z lekkich kontenerów, iSulad przyspieszył kontenery uruchamiania nawet o 35% i zmniejszył zużycie pamięci nawet o 68%.
+ Zoptymalizowany montaż OpenJDK: który wykazuje 20% wzrost wydajności dzięki zmodernizowanemu systemowi zarządzania pamięcią i zastosowaniu zaawansowanych optymalizacji podczas kompilacji.
+ System automatycznej optymalizacji A-Tune: wykorzystujący metody uczenia maszynowego do dostosowania parametrów pracy systemu. Według testów Huawei automatyczna optymalizacja ustawień na podstawie scenariusza użytkowania systemu wykazuje wzrost wydajności nawet o 30%.
+ Obsługa różnych architektur sprzętowych: takich jak procesory Kunpeng i x86 (w przyszłości spodziewany jest wzrost liczby obsługiwanych architektur).

Huawei ogłosił również dostępność czterech komercyjnych edycji od openEuler:

+ System operacyjny serwera Kylin
+ System operacyjny iSoft Server
+ deepinEuler
+ Serwer EulixOS

Wersje te są przygotowywane przez strony trzecie, którymi są producenci Kylinsoft, iSoft, Uniontech i ISCAS (Institute of Software Chinese Academy of Sciences), które są połączone ze społecznością rozwijającą openEuler. Euler ma najaktywniejszą społeczność udostępnieniającą open source w Chinach. Do tej pory włączyło się do niej ponad 6000 programistów i ponad 100 firm, rozpoczynających działalność w branży Open Source, także organizacji i instytucji, w tym uniwersytetów i politechnik. 

Pobierz openEuler 20.03 LTS

Wreszcie ci, którzy są zainteresowani możliwością wypróbowania tej dystrybucji opracowanej przez Huawei, mogą przejść na ich oficjalną stronę internetową oraz w sekcji pobierania. Będziesz mógł pobrać instalacyjne obrazy ISO (x86_64 i aarch64), które są dostępne do bezpłatnego pobrania z zapewnieniem źródeł pakietów.

Link jest taki:


Kod źródłowy komponentów specyficznych dla dystrybucji jest dostępny w usłudze Gitee, a aktualizacje pakietów SP dla openEuler 20.03 zostaną wydane kolejno aż do 31 marca 2024 roku (koniec wsparcia). 


LINKI:  


Chińska strona openEuler: 


Angielska strona openEuler: 


Repo openEuler'a można obejrzeć chociażby tutaj: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz