Google – jak wyszukiwać informacji w sieci, sprytne algorytmy i operatory wyszukiwania
Wyszukiwarka Google to chyba jedno z najbardziej niepozornych narzędzi, jakie widzimy w sieci, jednak tylko nieliczne osoby umieją się tym narzędziem dobrze posługiwać. Minimalistyczny interfejs, wbrew pozorom, oferuje jednak bardzo duże możliwości i używa daleko bardziej zaawansowanych algorytmów niźli wpisanie hasła czy pytania i kliknięcia klawisza Enter. Poza funkcjami zwykłego wyszukiwania potrafi ona stać się słownikiem ortograficznym, kalkulatorem czy narzędziem hakerskim bardzo pomocnym dla białego wywiadu w Internecie. Samo wyszukiwanie informacji oferuje dużo różnych możliwości, pozwalających wyłuskać z sieci poszukiwane przez nas informacje i rozmaite dane. Możemy zadawać określone zapytania, nałożyć filtry na wyszukiwane treści oraz używać odpowiednich operatorów dających określone wyniki na liście. Niestety ciągle, jak na początek XXI wieku, zbyt mało uczy się o możliwościach wyszukiwarki w szkołach, stąd uczniowie i studenci zwykle posiadają niewielkie umiejętności w posługiwaniu się Googlem, także z urządzeń mobilnych z Androidem i innymi systemami operacyjnymi.
Każdy z internautów prawie codziennie poszukuje czegoś w internecie, wpisując szukaną frazę dostajemy tysiące wyników, często bezsensownych. Mnóstwo stron wybija się na tą pierwszą pozycję, aby tylko nas zainteresować ponieważ są intensywnie pozycjonowane i promowane przez rozmaite serwisy. Dobrze wypozycjonowane zawsze będą na “pudle”, niekoniecznie to są te, których poszukujemy, niekoniecznie są ciekawe. Listowane są najpopularniejsze, czyli takie do których prowadzi najwięcej linków, które mają najwięcej komentarzy, a sposobów na bycie w top 10 najbardziej popularnych jest masa. Co robić, aby trafnie wyszukiwać i nie przedzierać się przez gąszcz stron to pytanie jakie stawiają sobie bardziej inteligentni internauci. Google w swoim klastrze, pozwala korzystać z operatów zaawansowanego wyszukiwania. Są to specjalne wyrazy pełniące rolę filtra, precyzujące wyszukiwane zapytanie. Dlatego na początku warto się zastanowić czego i na jakiej stronie chcemy szukać. Sprecyzowanie i dobranie odpowiednich zapytań pozwoli zwrócić najbardziej trafione wyniki.
Kilka najważniejszych operatorów i zapytań
Efektem indeksowania opisanego w całym tym rozdziale jest spora i dobrze skategoryzowana baza danych, którą dysponuje każda wyszukiwarka. Wyniki te można przeglądać według nie tylko prostych wpisywanych najczęściej prostych zapytań.
Podstawowe operatory to + (alternatywnie można też wpisać AND) oraz – (minus). Pierwszy z nich bywa domyślnym i często nie ma sensu go używać. Drugi natomiast pozwala nam pomijać niechciane wyniki. W przypadku zapytania „zespół” może nam chodzić o zespół muzyczny, ale możliwe, że o zespół chorobowy (np. zespół downa). Wpisując samo zapytanie zespół większość odpowiedzi odnosi się do muzyki. Jeśli jednak szukamy zespołów chorobowych, możemy wykluczyć zapytania zawierające słowo ‘muzyka’. Zapytanie wyglądać będzie tak: zespół –muzyka. Po sprawdzeniu zapytania ilość odpowiedzi związanych z zespołami muzycznymi została ograniczona. A najważniejsze wyniki odnosiły się stricte do zespołów medycznych. Aczkolwiek wyniki zawierały odwołania do zespołów szkolnych, "zespół szkół ogólnokształcących"
Nie wiele osób wie, że oprócz zwykłego wpisywania szukanych fraz wyszukiwarki oferują przeszukiwanie specjalne – dzięki możliwości wykorzystywania odpowiednich operatorów. Ich struktura wygląda za każdym razem następująco:
Operator:wartość_szukana
gdzie zmienna wartość_szukana powinna być zastępowana szukaną frazą.