czwartek, 30 lipca 2015

Operatory wyszukiwania Google

Google – jak wyszukiwać informacji w sieci, sprytne algorytmy i operatory wyszukiwania


Wyszukiwarka Google to chyba jedno z najbardziej niepozornych narzędzi, jakie widzimy w sieci, jednak tylko nieliczne osoby umieją się tym narzędziem dobrze posługiwać. Minimalistyczny interfejs, wbrew pozorom, oferuje jednak bardzo duże możliwości i używa daleko bardziej zaawansowanych algorytmów niźli wpisanie hasła czy pytania i kliknięcia klawisza Enter. Poza funkcjami zwykłego wyszukiwania potrafi ona stać się słownikiem ortograficznym, kalkulatorem czy narzędziem hakerskim bardzo pomocnym dla białego wywiadu w Internecie. Samo wyszukiwanie informacji oferuje dużo różnych możliwości, pozwalających wyłuskać z sieci poszukiwane przez nas informacje i rozmaite dane. Możemy zadawać określone zapytania, nałożyć filtry na wyszukiwane treści oraz używać odpowiednich operatorów dających określone wyniki na liście. Niestety ciągle, jak na początek XXI wieku, zbyt mało uczy się o możliwościach wyszukiwarki w szkołach, stąd uczniowie i studenci zwykle posiadają niewielkie umiejętności w posługiwaniu się Googlem, także z urządzeń mobilnych z Androidem i innymi systemami operacyjnymi. 


Każdy z internautów prawie codziennie poszukuje czegoś w internecie, wpisując szukaną frazę dostajemy tysiące wyników, często bezsensownych. Mnóstwo stron wybija się na tą pierwszą pozycję, aby tylko nas zainteresować ponieważ są intensywnie pozycjonowane i promowane przez rozmaite serwisy. Dobrze wypozycjonowane zawsze będą na “pudle”, niekoniecznie to są te, których poszukujemy, niekoniecznie są ciekawe. Listowane są najpopularniejsze, czyli takie do których prowadzi najwięcej linków, które mają najwięcej komentarzy, a sposobów na bycie w top 10 najbardziej popularnych jest masa. Co robić, aby trafnie wyszukiwać i nie przedzierać się przez gąszcz stron to pytanie jakie stawiają sobie bardziej inteligentni internauci. Google w swoim klastrze, pozwala korzystać z operatów zaawansowanego wyszukiwania. Są to specjalne wyrazy pełniące rolę filtra, precyzujące wyszukiwane zapytanie. Dlatego na początku warto się zastanowić czego i na jakiej stronie chcemy szukać. Sprecyzowanie i dobranie odpowiednich zapytań pozwoli zwrócić najbardziej trafione wyniki. 


Kilka najważniejszych operatorów i zapytań 


Efektem indeksowania opisanego w całym tym rozdziale jest spora i dobrze skategoryzowana baza danych, którą dysponuje każda wyszukiwarka. Wyniki te można przeglądać według nie tylko prostych wpisywanych najczęściej prostych zapytań.
Podstawowe operatory to + (alternatywnie można też wpisać AND) oraz (minus). Pierwszy z nich bywa domyślnym i często nie ma sensu go używać. Drugi natomiast pozwala nam pomijać niechciane wyniki. W przypadku zapytania „zespół” może nam chodzić o zespół muzyczny, ale możliwe, że o zespół chorobowy (np. zespół downa). Wpisując samo zapytanie zespół większość odpowiedzi odnosi się do muzyki. Jeśli jednak szukamy zespołów chorobowych, możemy wykluczyć zapytania zawierające słowo ‘muzyka’. Zapytanie wyglądać będzie tak: zespół –muzyka. Po sprawdzeniu zapytania ilość odpowiedzi związanych z zespołami muzycznymi została ograniczona. A najważniejsze wyniki odnosiły się stricte do zespołów medycznych. Aczkolwiek wyniki zawierały odwołania do zespołów szkolnych, "zespół szkół ogólnokształcących"
Nie wiele osób wie, że oprócz zwykłego wpisywania szukanych fraz wyszukiwarki oferują przeszukiwanie specjalne – dzięki możliwości wykorzystywania odpowiednich operatorów. Ich struktura wygląda za każdym razem następująco: 

Operator:wartość_szukana 

gdzie zmienna wartość_szukana powinna być zastępowana szukaną frazą. 

wtorek, 21 lipca 2015

Szkodliwe telefony, smartfony i wi-fi

Smartfony z najwyższym wskaźnikiem promieniowania elektromagnetycznego! Portal CNET przygotował zestawienie pięciu smartfonów z najwyższym wskaźnikiem promieniowania elektromagnetycznego. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że telefony komórkowe i smartfony mogą być dla nas szkodliwe. Wystawienie naszego organizmu na efekt promieniowania na zaledwie 15 minut dziennie może spowodować trwałe zmiany w naszym mózgu. 


Wszystkie urządzenia elektryczne wytwarzają pole elektromagnetyczne, działające na pewną odległość od samego urządzenia. We współczesnym świecie wszyscy ich używamy i jesteśmy otoczeni sprzętem elektrycznym, zarówno własnym, jak i należącym do innych osób. Pomyślmy choćby o gigantycznych liniach przesyłu energii elektrycznej i lokalnych podstacjach sieci krajowej, jak również o sieciach telefonii komórkowej i radiowej sieci policyjnej (TETRA), nie wspominając już o naszych własnych odbiornikach telewizyjnych, lodówkach, komputerach, sieciach bezprzewodowych, konsolach do gier, telefonach stacjonarnych i wielu innych przedmiotach. To stałe elektryczne zanieczyszczenie określane jest jako elektrosmog, a smartfony, telefony komórkowe czy sieci wi-fi są tylko jego jedną częścią. 

Każdy smartfon emituje promieniowanie, które może wpływać negatywnie na nasze zdrowie. By uregulować kwestię szkodliwości urządzeń elektrycznych, przyjęto, że współczynnik absorpcji swoistej (SAR) nie może przekraczać 1,6 W/kg. Żadne urządzenie z obecnych na poniższej liście oczywiście nie generuje wyższego promieniowania, ale czołówka jest naprawdę blisko, a do tego wiele osób jest nadwrażliwych na promieniowanie elektromagnetyczne. Trzeba zauważyć, że sama lista jest bardzo specyficzna, a najwięcej potencjalnie szkodliwych produktów sprzedaje Motorola. To właśnie konstrukcje koncernu należącego obecnie do Lenovo zajmują aż trzy pierwsze miejsca. O oddziaływaniu rozgrzewającym informuje wartość SAR zmierzona dla naszego telefonu. Nie może być ona zbyt wysoka, aby promieniowanie nie uszkodziło wrażliwej tkanki oka. Wartość graniczną ustalono na 2 W/kg. Faktyczna moc nadawcza telefonów najczęściej jest znacznie niższa od maksymalnej dozwolonej. Stacje bazowe kontrolują bowiem moc nadajników telefonów i ustalają ją na najniższym wymaganym do stabilnego połączenia poziomie, jednakże, gdy odległość od stacji bazowej (BTS) jest duża, współczynnik znacząco rośnie.