środa, 19 kwietnia 2017

ROSA Fresh R9 - Super Linux

ROSA Desktop Fresh R9 Super Linux lat 2017-2020 


W dniu 19 kwietnia 2017 roku została wydana nowa wersja Super Linuksa ROSA Desktop Fresh R9. Dystrybucja rekomendowana jest szczególnie dla osób początkujących, gdyż nie wymaga informatycznego zaawansowania w obszarze Linuksa. Instalacja domyślna jest bardzo prosta, szczególnie jeśli wymazujemy i partycjonujemy cały dysk lub używamy partycji po poprzedniej wersji czy dystrybucji Linuksa (bez partycjonowania /home na którym są nasze dane. Anons o wydaniu nowej wersji Linuksa ROSA Fresh R9 zamieścił Vladimir Potapov (Włodek Potapow). Zaleca się usilnie zrobienie kopii danych na zewnętrznych nośnikach (a nie na naszym dysku twardym) przed nową instalacją systemu operacyjnego Linux, chyba, że nic istotnego nie przechowujemy na naszym komputerze. Do około 15 GB naszych danych (plików, dokumentów, zdjęć, mp3, filmów etc) można przechować łatwo w chmurze Google, na tzw. Dysku Google, jeśli tylko posiadamy lub założymy tam na ten cel email (konto). Po instalacji Linuksa po prostu ściągamy nasze dane na komputer (można je wykasować z dysku Google, chociaż lepiej zawsze mieć kopie zapasowe w kilku miejscach, zarówno w sieci jak i na kilku nośnikach). Inteligentni internauci płci obojga jak mają więcej danych, zakładają kilka kont na Gmail.com (dostęp do dysku Google i innych usług jest wprost z Gmaila, takich 9 kwadracików w kwadracie u góry po prawej). Można dane zrobić jako kopie zapasowe na płytach DVD lub dyskach microSD czy SDHC etc (16, 32, 64, 128 GB danych) lub w chmurach sieciowych innych firm niż Google... 

ROSA Fresh jest super dystrybucją Linuksa typu Live, instalowalna na PC, laptopach i netbookach, zbudowaną przez większą część byłych programistów, którzy pracowali nad systemem Mandriva oraz Mandrake. Mandriva, chociaż uważana była za dystrybucję francuską, bo tam była siedziba firmy, opierała się w większości na pracy rosyjskich programistów, którzy po prostu kontynują dystrybucję pod nową nazwą ROSA Linux, ROSA Desktop. Linux ROSA Desktop Fresh lub ROSA Fresh to odmiana systemu skierowana do grupy poważnych i wymagających użytkowników Linuksa, którzy preferują nowe wersje oprogramowania oraz środowiska Plasma, KDE, LXQT, Gnome, Mate. ROSA z linii Fresh jest produktem niekomercyjnym i wolnym od opłat licencyjnych, jak większość systemów linuksowych. Użyta nazwa „Fresh” oznacza, iż system zawiera świeże wersje pakietów oraz komponentów systemu, porównywalnych do edycji Enterprise. Pracujemy na najnowszym dostępnym oprogramowaniu. Szczególny nacisk położy jest na wsparcie środowiska Plasma oraz KDE. 


ROSA R9 Desktop Fresh bazuje na firmowej platformie Rosa 2016.1 i posiada czteroletnie wsparcie techniczne do 2021 roku, przynajmniej do wiosny 2021 roku (niektórzy podają do końca roku 2020). Zasadniczo, platforma 2016.1, podobnie jak poprzednie (2014.1 oraz 2012.1) są rozwijane intensywnie przez dwa lata od wydania, a potem wspierane pod kątem bezpieczeństwa jeszcze przez dwa lata (taki jest efektywny cykl produkcyjny dla wdrożenia i rozwoju platformy, jak 2016.1). 

Nowa wersja Linuksa ROSA znana jako Desktop Fresh dostępna jest w wersjach z pulpitami KDE 4 (bardziej stabilna i cięższa) oraz Plasma 5 (tzw. nowe KDE, lżejsze i szybsze, nieco mniej stabilne ale najnowocześniejsze), także dla Gnome i LXQt w wersjach dla maszyn klasy i586 oraz x86_64. Osobne obrazy iso przeznaczone są dla maszyn wyposażonych w BIOS lub UEFI oraz stosowne główne środowiska. 

Planowane jest rozwijanie wersji społecznościowych: GNOME 3, LXQt oraz MATE, a ROSALab zaprasza wszystkich zainteresowanych rozwojem tych pulpitów (środowisk) do współpracy. 

Obraz iso z plazmą zawiera Plasma Desktop 5.9, ale każda kolejna edycja Pulpitu Plazmy będzie szybko wdrażana jako kolejna aktualizacja zgodnie z ideą Fresh (Najświeższe pakiety oprogramowania). 

Zmiany w tym wydaniu naszego słowiańskiego Super Linuksa obejmują m.in.: 

– większość bibliotek, compilatorów i aplikacji zostało zaktualizowanych do najnowszych wersji (glibc, boost, gcc, clang, etc); 
– do repozytoriów zostały dodane nowe narzędzia, takie jak ldc (kompilator języka D), meson i wiele innych; 
– dodana łata do glibc, która drastycznie przyspiesza ładowanie dynamicznych obiektów współdzielonych (DSO); 
– QML-generator został dodany do RPM; 
– zostało naprawianych kilka błędów powstających podczas uruchamiania systemu Live; 
– Linux kernel 4.9.20 LTS z możliwością instalacji R9 na najnowszych maszynach Intel Skylake; 
– Mesa 17.0.3 ze wsparciem dla OpenGL 4.5; 
– poprawione wsparcie dla gier wideo uruchomionych na otwarto-źródłowych sterownikach wideo; zostało również dodane wsparcie dla nowego API Vulkan; 
– sterowniki własnościowe AMD i AMDGPU PRO zostały dodane do repozytoriów ROSA 64-bit; 
– zostało porzucone wsparcie dla sterowników własnościowych fglrx; 
– urządzenia wewnętrzne w X11 używają teraz libinput; 
– repozytoria RPM zostały zreorganizowane, zostało dodanych trochę popularnych pakietów (darktable, rawtherapee, krita, synfigstudio, LMMS, ardour, librecad, geany, boomaga, sigil, qbittorrent, deluge, smplayer, remmina, etc); 
– dodano OpenCL do FFmpeg; 

Dystrybucja zawiera między innymi także: 


Krusader - zaawansowane operacje na plikach; mc dla starszego pokolenia linuksowców też jest; 
Enlightenment (E19) - task-enlightenment - lekkie środowisko E19; 
LXQt - task-lxqt - lekkie środowisko LXQt; 
Oracle Java - dla tych co im nie odpowiada OpenJDK wspierany przez ROSA LINUX; 
plasma5-kate - zamiast kate w KDE4, super notatnik tekstowy i dla programistów; 
Qtparted - linuksowy partition magic, partycjonowanie dysków komputera; 
Skype (get-skype); 
softmaker-freeoffice
Steam (Gry na Linuksie); 
task-codecs - wszystkie najważniejsze kodeki instalujemy jednym metapakietem; 
task-games - meta pakiet kilkuset gier do zainstalowania hurtowo;
Tor oraz browser-tor - anonimizacja wyszukiwania w sieci; 
webcore-fonts - czcionki kompatybilne z Windows; 
Viber - na komputer PC/Laptop;  
XFCE - task-xfce - lekkie środowisko Xfce; 

Repozytoria po instalacji ROSA Fresh R9 z obrazu iso są podłączone automatycznie, można doinstalować tysiące pakietów oprogramowani, gdyż repozytorium jest solidnie zaopatrzone w różnorakie pakiety z oprogramowaniem. 

Na słabszych i wolniejszych komputerach lepiej pobrać i zainstalować środowisko Linuksa ROSA Desktop LXQt!  

Obrazy iso (około 2 GB) dla maszyn 32 i 64 bitowych można pobrać z głównego serwera portalu ROSALab! 

LINKI 


Nota o wydaniu ROSA Fresh R9 na Wiki


Pobieranie obrazów iso (do wypalenia jako płytka instalacyjna lub Live DVD) 


lub 


Zapraszamy! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz